Azuki pasulj učestvuje u procesu razlaganja složenih ugljenih hidrata kao što su glikogen i skrob, ne sadrži holesterol, ali je bogat proteinima
Azuki pasulj je hrana preporučena dijabetičarima Foto: Shutterstock
Azuki pasulje potiče iz Kine, ima bitne nutritivne razlike i prednosti u odnosu na pasulj na koji smo navikli, čest je deo vegetarijanskih i posnih jelovnika, a širom sveta je omiljen zbog decentno- slatkastog ukusa i dokazanih zdravstvenih koristi. Možete ga pripremiti na tradicionalan način, ali na neke drugačije, nestandardne, i sačuvati tako maksimum njegovih esencijalnih sastojaka, vitamina i minerala. Takođe, pokazalo se da kod daleko manjeg broja osoba dovodi do nadimanja, što je česta posledica upotrebe običnog pasulja.
U jednoj porciji ove vrste pasulja nalazi se velika količina kalijuma a mala natrijuma, i zbog toga je odličan diuretik. Takođe, važno je da sadrži i manju količinu zasićenih masti koje su česti uzročnici visokog holesterola. Veliki je izvor gvožđa, vitamina B grupe, C i D, kao i retinola, magnezijuma i dijetalnih vlakana, najvažnijih za proces varenja. Azuki pasulj ne sadrži holesterol, ali sadrži dosta proteina.
Azuki pasulj može da deluje poput inhibitora alfa-glukozidaze, što znači da učestvuje u procesu razlaganja složenih ugljenih hidrata kao što su glikogen i skrob. Takođe, mešavina dijetetskih vlakana i proteina zaslužna je za dobru kontrolu nivoa glukoze u krvi, uz stimulaciju lučenja insulina.
Visok sadržaj vlakana, folne kiseline, vitamina B, magnezijuma i kalijuma, neophodni su za pomoć našem zdravijem srcu i krvnim sudovima. Uloga kalijuma je da relaksira krvne sudove i poveća protok krvi, što utiče na snižavanje krvnog pritiska, a vlakna regulišu nivo holesterola.
Nizak kalorijski indeks a u isto vreme dobra energetska svojstva koja ima azuki pasulj neće nam stvarati glad u dužem periodu posle konzumiranja, a nećemo imati ni potrebu da se prejedemo, jer će nam i manja količina biti dovoljna. Takva hrana je korisna jer ima manju kalorijsku gustinu.
Proteini su krucijalno važni za razvoj, stabilnost i elastičnost, kao i stvaranje mišićne mase.
Duži osećaj sitosti je značajan u redukcionim režimima ishrane i kod kontrolisanog gubitka kilograma, ali je još važnije od toga što azuki pasulj obezbeđuje skoro sve potrebne nutrijente čak i u količinama manjih porcija.
U azuki pasulju je pronađeno čak 29 različitih antioksidanat. Među njima su i bioflavonoidi, neki od najbitnijih i najjačih antioksidanata koji imaju i antizapaljenska dejstva. Takođe, oni obezbeđuju manji oksidativni stres i pospešuju razgradnju slobodnih radikala, čuvaju naše ćelije od prevremenog starenja, oštećenja i razvitka malignih procesa.
Već spomenuti visok sadržaj vlakana učestvuje u stimulisanju pokreta i rada creva, obezbeđuje bolju probavu i lakše kretanje unete hrane kroz crevni sistem. Više vlakana u ishrani znači i manji rizik od zatvora, nadimanja, dijareje, ali i smirenijih creva kada obole, uključujući i teže bolesti poput karcinoma.
Razlozi pojave tamnih podočnjaka su različiti, od bubrežnih problema i stanja sa bešikom, do manjka vitamina, stresa, nedovoljno sna i ubrzanog gubitka hranljivih materija iz kože. Istraživanja kažu da redovna konzumacija azuki pasulja daje efekte kod ovog neprijatnog estetskog, ali i zdravstvenog problema, buduću da njegova dejstva mogu da pomognu kod najvećeg broja uzročnika.
Potrebno:
750 gr azuki pasulja
150 ml maslinovog ulja
1 glavica crnog luka
4 – 5 kašika vode
1 kašika tucane paprike (može ljuta, po izboru)
začini (po ukusu)
so
Priprema:
Operite pasulj i stavite ga da odstoji u vodi minimum 6 sati. Stavite ga u slanu vodu da se kuva. Posle „prvog ključa“ tu vodu bacite, isperite i kuvajte na srednjoj vatri dok opna na pasulju ne počne da puca, a on skoro da se raspada. Ocedite ga dobro i ispasirajte.
Iseckajte, i na malo ulja i vode izdinstajte crni luk i dodajte papriku, promešajte, pa sjedinite sa pasuljem. Dodajte začine, so i biber po ukusu.
Potrebno:
200 grama kuvanog azukija
200 grama pečenih paprika
2 kašike maslinovog ulja
1/2 glavice crnog luka
1-2 čena belog luka
sok od polovine jednog limuna
začini (po ukusu)
Priprema:
Ispecite paprike, oljuštite i ocedite ih, i dodajte im luk isečen na kockice. Pasulj skuvajte na prethodno opisan način i sve pomešajte. Beli luk izgnječite u presi, dodajte limunov sok i maslinovo ulje, pomešajte i prelijte, a onda dobro sve sjedinite, pa dodajte začine po želji. Pre služenja ohladite.
Potrebno:
300 grama kuvanog pasulja
1 konzerva tunjevine
2 kašike maslinovog ulja
1 glavica crvenog luka
sok od polovine jednog limuna
1-2 čena belog luka
začini (po ukusu)
Priprema:
Skuvan i oceđen sasulj pomešajte sa tunjevinom i sitno iseckanim lukom i dobro sjedinite. Beli luk u presi izgnječite i dodajte mu limunov sok, maslinovo ulje i začine. Sve još jednom dobro promešajte, a salata je lepša ako je prohladite. Po ukusu, možete da dodate kukuruz šećerac ili kockice drugog probarenog povrća.
I ova salata je lepša ako se ohladi pre služenja.