Hiljadama godina ljudi fermentišu različitu hranu kako bi bila zdravija, ukusnija i dugotrajnija. I iako u prodavnicama možemo da kupimo različito marinirano, fermentisano povrće, u procesu fermentacije ipak postoji neka jednostavna umetnost pripremanja hrane kod kuće. Nutricionisti predlažu da baš tako napravite fermentisane pečurke koje, osim što su ukusne u bilo koje doba godine, zaslužne su i za stvaranje probiotika – dobrih bakterija koje održavaju zdravlje naših creva.
Probiotici za zdrava creva
Fermentacija je proces u toku kojeg se ugljeni hidrati i šećeri razlažu i pretvaraju u prirodne konzervanse – mlečnu kiselinu, kao sredinu u kojoj ne mogu da opstanu loše bakterije. Pripremljene na ovaj način pečurke postaju mekane, slane i ukusne. Iako zapravo postoje četiri vrste fermentacije, donosimo recept koji koristi osnovnu lakto fermentaciju koja je najbolja za manje, celo povrće, poput nekih vrsta pečuraka. Proces kojim kvasci i bakterije pretvaraju skrob i šećer u mlečnu kiselinu je fermentacija mlečne kiseline koja se koristi za pravljenje svega, od kombuhe do kimčija i kiselog testa. Ona, kao i drugi oblici fermentacije, dovodi do proizvodnje probiotika koji prijaju našoj crevnoj flori.
Fermentisane šitake ili druge pečurke
Za ovaj recept potrebna je samo so, voda, pečurke, posuda i malo vremena (oko pet dana).
Sastojci:
500 grama šitake pečurki kojima su uklonjene stabljike (ili druga vrsta)
10 grama morske soli
4 šolje 2-procentnog slanog rastvora soli. Da biste napravili slani slani rastvor od 2 procenta, kombinujte 4 šolje vode sa oko 19 grama soli. Deset grama morske soli koje recept zahteva je dodatak soli koja je potrebna za salamuru.
Metod pravljenja:
U posudu (nikako metalnu), najbolje staklenu, ubacite pečurke i so. Sipajte slani rastvor preko pečuraka, dok ih tečnost ne potopi. Pokriti i čuvati na hladnom i tamnom mestu. Ostavite ih da stoje 5 dana, a od petog dana počnite svakodnevno da proveravate pečurke, koristeći čisti pribor. Kada fermentacija dostigne željeni nivo, pretočite pečurke u posudu i čuvajte ih u frižideru kako bi se usporila fermentacija. Tečnost se može ponovo koristiti za sledeću seriju pečurki, koja će zbog toga brže da fermentiše.