Ako telu nedostaje kalcijum i vitamin D i ako ih kroz ishranu ne unosimo dovoljno, kosti će biti sklone lakšem pucanju i lomovima
Kosti u našem telu su sa godinama sve slabije, lomljivije i neotpornije. Najčešća bolest od koje stradaju kosti, dolazi do padova i lomova jeste osteoporoza. Umerena, ali redovna fizička aktivnost je važna u prevenciji, a odmah za njom je ishrana.
Naše telo, a posebno koštane strukture u smislu izgradnje i jačine, značajno se oslanjaju na hranljive materije kao što su kalcijum i vitamin D. Ako ih kroz ishranu ne unesemo dovoljno, u riziku smo od smanjenja gustine kostiju, samim tim i veće sklonosti ka pucanju i lomovima. Takođe, ako se ne hranimo raznovrsno ili imamo loše životne navike, sve to loše utiče i na njih.
Stručnjaci preporučuju dnevni unos kalcijuma od 1.000 mg do 50. godine života. Ako smo stariji, 1.200 mg. Žene između 13. i 70. godine života treba da unose 600 IU (jedinica) vitamina D svakog dana. Nažalost, najveći broj ljudi ne unosi ishranom dovoljnu količinu ovih vitamina.
Među namirnicama koje jačaju kosti prednjače:
Konzumiranje mleka i mlečnih proizvoda nije značajno samo za decu. Čaša mleka je lak način za ljude svih uzrasta da ojačaju svoje kosti. Ako pronađete mleko koje je obogaćeno vitaminom D, imaćete dvostruku korist. Naravno, ovo ne važi za osobe koje su intolerantne na laktozu. Oni bi trebalo da vitamin D i kalcijum uzimaju ili nadokade iz drugih namirnica.
Konzumiranjem jogurta, uz kalcijum ćemo dobiti i mnoštvo drugih hranljivih materija, uključujući proteine. Oni su veoma bitni za jačanje kostiju. Takođe, tu je i vitamin B, koji telu daje energiju.
Sir je prirodni izvor kalcijuma, a sadrži i vitamin D. Ogroman broj vrsta sireva ne samo da daje mogućnost za kombinovanje namirnica i uživanje u ukusima, već je i rezervoar navedenih hranljivih, a neophodnih sastojaka.
Mlečni proizvodi nisu jedini prirodni izvori hranljivih materija koje jačaju kosti. Lisnato zeleno povrće kao što je kelj, spanać, zelje i blitva, bogato je kalcijumom, veoma hranljivo i što je važno, niskokalorično.
Masna riba kao što je losos, tunjevina i skuša su među najboljim izvorima vitamina D u ishrani. Ako ih pritom pripremite na zdrav način (grilovanje, kuvanje na pari) i dodate nešto od lisnatog zelenog povrća, imate idealan, zdrav obrok koji, pored ostalog, učestvuje i u prevenciji problema sa kostima.
Prirodni sokovi od pomorandže sa što većim sadržajem voća i pulpe, uz dodati kalcijum i vitamin D, odlični su za anemiju, ali i za zdravlje kostiju. Šetajte redovno i unosite i folnu kiselinu, pa popijte sok od pomorandže. Tako ćete organizmu dati i vitamin C.
Bademov puter ima visok sadržaj kalcijuma. Takođe, pun je proteina i mononezasićenih masti koje utiču na nivo holesterola. Nutricionisti preporučuju da se bademov puter jede uz hleb od celog zrna, a zanimljiv predlog je da namazati ga na bananu ili krišku jabuke.
Svako jaje sadrži zdravu, potrebnu dozu vitamina D. Međutim, ovaj vitamin se nalazi samo u žumancetu. Ako u omlet dodate malo povrća, povećaćete dozu hranljivih materija.
Na ovoj listi su prvenstveno velike količine soli i šećera. Uz njih, i prekomerna konzumacija crvenog mesa, gaziranih pića, kofeina i alkohola.
Zanimljive rezultate jedne studije objavila je dr Dina Khader, nutricionista iz Njujorka, koja kaže da postoje dokazi da velike količine noćurka, paradajza, pečurki, paprike, belog krompira i patlidžana, pogoduju zapaljenskim procesima kostiju.
Zeleni sirovi spanać i blitva sadrže kalcijum, ali i supstance koje se zovu oksalati. One mogu za sebe da vežu kalcijum i učine ga nedostupnim telu.
Da bismo iz namirnica kakve su spanać i blitva iskoristili kalcijum, trebalo bi ih spremati i kombinovati sa nekim drugim, koje telo lako apsorbuje. Recimo, ako spanaću dodamo malo sira, apsorpcija kalcijuma će biti bolja.