Vežbe za kičmu, koja je izložena neverovatnim naporima „noseći“ naše telo i amortizujući svaki pokret koji napravimo, potrebno je raditi i kada nas ništa ne boli. Jer, kažu stručnjaci, kada zaboli, već je kasno, i neki procesi oštećenja su već krenuli putem koji je nemoguće vratiti nazad.
Vežbe za kičmu su jedan od načina da se suzbije bol
Bolovi u leđima koje osećamo najčešće dolaze od naše kičme, a problem može biti prisutan u različitim regijama. Takođe, može biti iznenadan (akutna faza bola) ili hroničan. Da bi bol prešao u hroničnu fazu, treba da traje duže od tri meseca. Takođe, u zavisnosti od slučaja do slučaja, bol može da se vraća, odnosno javlja povremeno, ili da bude kontinuiran i da ne prestaje.
Što se tiče regije kičme odakle dolazi, delimo ga na na bol iz vratne regije kičme, grudnog, slabinski (ili lumbalni) i na bol koji dolazi iz sakruma (krsne, krstaste kosti). Često se prenosi na druge delove tela (kukovi, niz noge…).
Bol, vežbe i neophodan oprez
Ako postoji akutno stanje bola, nemojte raditi vežbe bez konsultacije sa stručnim licem. Ako postoji dijagnoza, i u tom slučaju se posavetujte da li su i koje vežbe za vas prikladne. Vežbe koje ćete videti u nastavku poslužiće kao odlično i potrebno jutarnje razgibavanje, priprema i zagrevanje tela za napore koje kičma često teško podnosi, posebno u slučaju onih koji previše sede i malo su fizički aktivni. Kod osoba koje imaju neki problem sa kičmom, vežbe su često jedini način da se „preživi“ sa bolom.
1. Prva vežba
Lezite na tvrdu podlogu, i lagano se podignite oslonivši se na laktove. Neka telo bude zategnuto, prsti ispravljeni, i zadržite se u ovom položaju desetak sekundi. Ponovite najmanje 5 puta, uz lagano spuštanje i istezanje rukama napred, pa podizanje u položaj na fotografiji.
2. Druga vežba
Ono što je uvek važno znati, jeste da svaki položaj, bilo to ustajanje ili spuštanje, jeste direktno opterećujuće za samu kičmu. Često ćete osetiti da vas, kada naglo ustanete, kičma „preseče“. Prenošenje opterećenja na kolena je veoma značajno za rasterećenje kičme, pa se tako savetuje da se najpre lagano oslonite na njih, ukkoliko ste u mogućnosti, kada stojite, napravite nekoliko kružnih pokreta kolenima. Na način na fotografiji, kolena pomažu da se zagreje i aktivnim drži lumbalni deo, koji najčešće izaziva veliki bol. Menjajte nogu, svaki položaj ponovite po 5 puta, a s vremenom možete pojačati broj ponavljanja.
3. Treća vežba
Lezite na stomak. Ispružite jednu ruku, a suprotnu stranu tela lagano pokretom iz lumbalnog dela prebacite na podlogu, oslonjeni na stopalo (leva ruka, desna noga). Vratite u početni položaj, pa promenite ruku, odnosno stranu tela. Svaku stranu uradite po pet puta, lagano.
4. Četvrta vežba
Završno istezanje možete raditi iz položaja mačke ili iz ležeće pozicije. Ostanite ovako brojeći do 10 i ponovite više puta. Za sve ove vežbe neće vam biti potrebno više od 10 minuta, a pozitivne promene ćete primetiti veoma brzo. Ako uspete da uspostavite režim da vam ove vežbe budu uobičajena, svakodnevna rutina, za ukupno zdravlje a posebno rasterećenje kičme, učinićete mnogo.
Odlično