Medicinski informativni portal
Naslovna / Zdravlje

Rak jednjaka – kako se dijagnostikuje i sve što o tome treba znati

Priredio/la: S.St.
15:00 - 26. 04. 2023.

Da bi dijagnostikovali rak jednjaka i pronašli eventualne atipične izrasline u telu lekari na raspolaganju imaju nekoliko vrsta snimanja

rak jednjaka, endoskop Endoskop ima svetlo i kameru na kraju, što lekaru omogućava da vidi unutrašnjost tela Foto Shutterstock

Rak jednjaka i kako bi uspostavili dijagnozu ove bolesti lekari mogu da urade endoskopiju. Pored toga, treba uraditi laboratorijske analize, MRI i CT skener, kako bi potvrdili dijagnozu i utvrdili da li se rak proširio. Ovo može da im bude od koristi u kreiranju personalizovanog plana lečenja koji će pomoći u ublažavanju simptoma i najefikasnijem lečenju raka jednjaka.

Koja snimanja mogu pomoći u dijagnostici raka jednjaka

Da bi dijagnostikovali rak jednjaka i pronašli eventualne atipične izrasline u telu lekari na raspolaganju imaju nekoliko vrsta snimanja:

Endoskopija

Tokom gornje endoskopije, lekar tanku cev, endoskop, ubacuje u usta i niz jednjak. Endoskop ima svetlo i kameru na kraju, što lekaru omogućava da vidi unutrašnjost tela. Slike koje prikuplja prikazuju se na monitoru. Endoskop lekaru pomaže da locira rak i izvrši biopsiju. Tokom biopsije, lekar uzima uzorak tkiva koji se zatim šalje u laboratoriju.

Kompjuterska tomografija (CT)

CT skeniranje je snimanje koje može dati detaljnu sliku tela. Na ovaj način lekar može da utvrdi da li se rak jednjaka proširio na druge delove tela, uključujući obližnje organe i limfne čvorove.

Radiološki pregled barijumom

Tokom ovog snimanja, pacijent mora da proguta barijum, gustu, kredastu tečnost. Dok guta ovu supstancu, rendgenolog će uraditi rendgenski snimak. S obzirom na to da ne propušta x-zrake, barijum može da da obris bilo koje atipične formacije u jednjaku. Moguće je da može da pokaže rak u ranoj fazi. Međutim, ova vrsta snimanja ne može da utvrdi da li se rak proširio na druge delove tela.

Magnetna rezonanca (MRI)

MRI, najsofisticiranija dijagnostička imidžing metoda, lekarima pomaže da pregledaju meka tkiva ljudskog organizma. Ovo snimanje koristi se za dijagnozu raka koji se proširio na mozak ili kičmenu moždinu.

Pozitronska emisiona tomografija (PET) 

PET skeniranje može da se radi u kombinaciji sa CT skeniranjem. Pre izvođenja PET skeniranja, lekari ubrizgavaju blago radioaktivnu supstancu u telo. Radioaktivni materijal ima tendenciju da se skuplja u ćelijama raka u telu. PET skeniranje daje sliku ljudskog tela naglašavajući oblasti u kojima se nalaze ćelije raka. Ovo može pomoći da se utvrdi da li se rak proširio.

Laboratorijski testovi koji pomažu u dijagnostici raka jednjaka

Za dijagnozu raka jednjaka lekari mogu da traže laboratorijske analize. To može da bude analiza krvi da bi se potvrdile sve atipične vrednosti u krvnoj slici.

Lekar takođe može da traži da se uradi biopsija. Biopsija uključuje uzimanje uzorka sumnjivog kancerogenog tkiva za laboratorijsku analizu. U laboratoriji se uzorak tkiva testira različitim enzimima. Reakcija uzorka sa ovim supstancama može da pomogne u određivanju vrste i porekla mnogih zdravstvenih stanja, uključujući rak.

Kada se traže analize za rak jednjaka

Određeni simptomi mogu da budu razlog za analize za rak jednjaka. Savet lekara treba potražiti ukoliko se osete bilo kakvi simptome raka jednjaka:

  • problemi sa gutanjem (disfagija)
  • hronični kašalj
  • povraćanje
  • bol u grudima
  • promuklost
  • neobjašnjivi gubitak težine
  • krvave stolice
  • umor i malaksalost

Međutim, ako neko ima jedan ili više ovih simptoma, to ne znači da ima rak jednjaka. Ovi simptomi povezani su sa mnogim drugim stanjima. Na osnovu simptoma lekar će odučiti o tome da li preporučuju testove za rak jednjaka. Za osobe koje su pod visokim rizikom, lekari mogu da preporuče skrining za rak jednjaka. Stanja koja mogu povećati rizik od raka jednjaka su:

  • Baretov jednjak
  • gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
  • ahalazija
  • tiloza, retko nasledno stanje koje može izazvati izrasline u jednjaku
  • Plummer-Vinsonov sindrom, koji može izazvati izrasline nalik na mrežu u gornjem delu jednjaka
  • infekcija humanim papiloma virusom (HPV)
  • povreda jednjaka

Osoba sa bilo kojim od ovih stanja trebao bi da razgovara sa svojim lekarom o tome da li redovno treba da ide na snimanja za rak jednjaka.

Šta sledi nakon dobijanja dijagnoze za rak jednjaka

Kada se ustanovi dijagnoza raka jednjaka, lekar pacijentu treba da objasni ozbiljnost stanja i stadijum i obim raka. Lekar će takođe razmotriti dostupne opcije lečenja. Pacijent će tada moći da donese odluku zasnovanu na činjenicama i informacijama o tome da li želi da se leči i koju vrstu lečenja želi da primeni.

Dostupne opcije lečenja za rak jednjaka mogu da budu:

  • hirurgija
  • radioterapija
  • hemoterapija
  • imunoterapija
  • ciljana terapija

Lekar će objasniti koje tretmane preporučuje i šta oni uključuju, kao i da odgovori na sva pitanja koja pacijent može imati.

TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor