PCR test je najtačniji alat za otkrivanje infekcije SARS-CoV-2, međutim, validni rezultati često su dostupni tek nakon nekoliko dana. Štaviše, laboratorija mora da bude dobro opremljena, da ima obučeno osoblje i dovoljno finansijskih sredstava. Sve navedeno obično predstavlja problem za nerazvijene zemlje sveta, posebno za Afriku. Ali, naučnici sa Univerziteta u Lajpcigu, u saradnji sa nekoliko afričkih univerziteta, osmislili su i napravili prenosni kofer. Otkrili su da ova mini-laboratorija pruža rezultate testova koji su gotovo jednako dobri kao i PCR test – i to skoro u realnom vremenu, a njihovo otkriće objavljeno je u stručnom časopisu Analytical Chemistry.
Brža izolacija inficianih i rezultati PCR testova
Ova kompaktna laboratorija u koferu mogla bi da pruži brze rezultate testova na korona virus u afričkim zemljama gde su ustanove za testiranje i medicinska infrastruktura daleko ispod evropskih standarda. Mala, pokretna laboratorija opremljena je dijagnostičkim uređajem, solarnim napajanjem, raznim reagensima, nekim referentnim ekstraktima RNK i gumenim rukavicama.
– Pomoću ovog alata takozvani test može da se obavi direktno na lokaciji, čak i u najudaljenijim oblastima. Potrebno je samo 15 minuta da se dobije rezultat – objasnio je dr Ahmed Abd El Wahed, virusolog koji je vodio ovu studiju na Univerzitetu u Lajpcigu. Inficirane osobe na ovaj način mogu brže da se identifikuju i izoluju te se ova mini-laboratorija smatra spasonosnom merom u zemljama koje će možda morati dugo da čekaju na vakcine. Takođe, naučnici ističu da bi uz pomoć „testova iz kofera“ covid 19 pandemija mogla da se stavi pod kontrolu.
Tačnost testa 94 odsto
U prvoj studiji na Univerzitetu u Lajpcigu, analiza genoma (RPA metoda) korišćena je za otkrivanje infekcije SARS-CoV-2 gotovo u realnom vremenu, sa tačnošću od 94 procenta. Dr Ahmed Abd El Wahed naglasio je koliko je jednostavna ova mobilna laboratorija – jer, kako je rekao, „uzorak pljuvačke ili bris iz nosa dovoljan je za test i svi reagensi se mogu koristiti na sobnoj temperaturi.“
Kofer-laboratorija već pokazala uspeh protiv ebole
Metoda koja će se sada koristiti za ispitivanje korona virusa već se uspešno pokazala za nekoliko drugih zaraznih bolesti, na primer u Gvineji 2015. godine, tokom izbijanja epidemije ebole u zapadnoj Africi. Za dijagnozu covid 19, mobilna kofer-laboratorija već je primenjena u Egiptu, Gani i Senegalu, kao i u pet drugih afričkih zemalja – Demokratskoj Republici Kongo, Madagaskaru, Nigeriji, Sudanu i u Ugandi. Rezultati će se sada procenjivati u daljim studijama. Preciznije, tačne performanse razvijenih SARS-CoV-2 RPA testova biće utvrđene i upoređene sa PCR testovima. Ako su rezultati uporedivi, kao što preliminarni podaci pokazuju, mini-laboratorija uskoro bi mogla sve više da se koristiti za kliničko utvrđivanje infekcije SARS-CoV-2.