Iako je dokazano zdrav, badem ne bi trebalo konzumirati u neograničenim količinama jer može da izazove gasove, nadutost i dijareju
Da bi iskoristljivost badema bila maksimalna i bez negativnih efekata, moramo da budemo umereni u konzumaciji Foto: Shutterstock
Badem je koštunjavo voće, iako ga većina svrstava u orašaste plodove. Spada u omiljene grickalice, ali i namirnice koje su izuzetno bogate vitaminima i mineralima i kao takav je zdrav za konzumaciju, koja podrazumeva umerenost.
Postoje dve vrste badema i to su slatki i gorki. Gorki nisu za jelo zbog sadržaja cijanovodične kiseline, koja se u daljoj preradi, recimo u procesu pravljenja bademovog mleka, neutralizuje. Slatki badem je odličan izvor proteina, zdravih masnoća, minerala i vitamina. Na primer, 100 grama badema sadrži čak 140 odsto preporučene dnevne količine potrebnog mangana, 75 odsto magnezijuma, 60 odsto bakra, 50 odsto fosfora i 51 odsto riboflavina (vitamin B2).
U količini od 100 grama badema ima i 131 odsto dnevno neophodne količine vitamina E, važnog antioksidanta. Badem obiluje vlaknima i aminokiselinama, a u ovojnici, odnosno opni badema nalazi se čak flavonoida. U pitanju je fitonutrijent, koji u zajedničkom dejstu sa vitaminom E udvostručuje njegovo antioksidativno dejstvo. U bademu se nalaze i mononezasićene masne kiseline.
Studije pokazuju da konzumiranje badema zbog njegovog sastava ima povoljan uticaj na zaštitu od srčanog i moždanog udara. Takođe, može da utiče i na spuštanje nivoa lošeg holesterola. Badem učestvuje u regulaciji naglog skoka nivoa šećera u krvi i sprečava negativne posledice.
Badem je sastavni deo brojnih redukcionih režima ishrane sa ciljem gubitka kilogram jer pojačava osećaj sitosti i utiče na bolje apsorbovanje masnoća u telu. Sprečava nastanak kamenja u žučnoj kesi. Zbog sadržaja antioksidanata efikasan u detoksikaciji. Kod nekih ljudi badem neutrališe gorušicu. Grickanje badema u umerenoj količini utiče blagotvorno na nervni sistem i poboljšava rad mozga.
Bademi obilujui mononezasićenim masnim kiselinama koje su značajne u prevenciji srčanog udara. Ima ih u maslinovom ulju. Određene studije su pokazale da svakodnevna konzumacija umerene količine badema dovodi do smanjenja rizika od srčanog udara između 30 i 45 odsto. Da bi došlo do ovog efekta, potrebno je iz ishrane izbaciti deo zasićenih masnoća i zameniti ih odgovarajućim količinama korisnih masnoća iz badema.
Tako se, prema istraživanjima, rizik od srčanog udara može smanjiti i do 45 odsto. Efekat mononezasićenih masnih kiselina pojačava vitamin E, kao i grupa minerala i vitamina kojima badem obiluje. Istraživanja su dokazala i da takvo zajedničko delovanje kombinacija masnih kiselina iz bandema, vitamina i minerala, može da pomogne u smanjenju lošeh LDL holesterola za 8 do 12 odsto.
Nutricionisti kao idealnu dnevnu količinu badema predlažu jednu šaku (oko 30 grama). Iako je dokazano zdrav ne bi trebalo konzumirati ga više jer može da izazove gasove, nadutost i dijareju. Ukoliko ga jedete u takvim količinama, koje se smatraju umerenim, direktno ćete uticati na snižavanje holesteola, jači kardiovaskularni sistem, srce i vene. Ukoliko vam bademi ne prijaju i izazovu navedene negativne efekte, potopite ih uveče u vodu i ostavite preko noći. Na taj način ćete uticati na razgradnju određenih enzima, pa ćete ih lakše i svariti.
Zrno badema ne sme da se savija pod prstima i da ima slatkast miris. Takođe, previše gorak i oštar i ukus upozoravaju nas da je badem pokvaren.