Malina se sastoji uglavnom od vode, oko 85 odsto, lako zasiti čoveka, a niskokalorično je voće te je idealna za dijetetski način ishrane
Malina spada u voće iz porodice ruža i može se naći nekoliko vrsta – crna, ljubičasta i zlatna, a najčešća je ona koju poznajemo i koristimo, crvena. U odnosu na drugo voće, maline su u velikoj prednosti jer se lako kombinuju sa drugim namirnicama, pa se često nažu kao dodatak brojnim obrocima. Aktivno učestvuju u zaštititi od dijabetesa, raka, gojaznosti, artritisa i drugih stanja, mogu da pomognu i u dijetalnim režimima ishrane, ali i da uspore starenje.
Jedna šolja ili 123 grama crvene maline sadrži samo 64 kalorije, 14,7 gr ugljenih hidrata, 8 gr vlakana, 1,5 gr proteina i 0,8 gr masti. Ako govorimo o referentnom dnevnom (potrebnom) unosu vitamina, sadrži najviše vitamina C – 54 odsto, mangana 41, vitamine B grupe od 4 do 6 odsto, gvožđa 5, magnezijuma 7, a kalijuma 5 odsto dnevnog potrebnog unosa.
Čini se da je najvažnija količina vitamina C koji je neophodan za održavanje imunološke funkcije i apsorpciju gvožđa. Sadrži još i male količine vitamina A, tiamina, riboflavina, vitamina B6, kalcijuma i cinka. Odličan je izvor vlakana sa 8 gr u obroku od 123 gr, odnosno sa 32 i 21 odsto RDI za žene/muškarce.
Malina obiluje antioksidativnim jedinjenjima, uključujući visok nivo vitamina C, kvercetina i elagične kiseline. Ova biljna jedinjenja pomažu ćelijama da se bore protiv oštećenja i oporavljaju ih od oksidativnog stresa koji je povezan sa većim rizikom od raka, dijabetesa, srčanih i drugih bolesti. U poređenju sa ostalim bobičastim voćem, maline imaju sličan sadržaj antioksidanata kao jagode, otprilike upola manje od kupina, i četvrtinu manje od borovnica.
Rezultati nekih studija rađenih na životinjama sugerišu da malina i njeni ekstrakti deluju protivupalno i antioksidativno, što može smanjiti rizik od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca, dijabetes, gojaznost i rak. Jedno osmonedeljno istraživanje na gojaznim miševima sa dijabetesom pokazalo je da su oni koji su hranjeni liofilizovanom crvenom malinom pokazali manje znakova upale i oksidativnog stresa od druge kontrolne grupe. Druga studija rađena na miševima otkrila je da elaginska kiselina, jedan od antioksidantnih sastojaka maline, može ne samo da spreči oksidativno oštećenje, već i da popravi stanje oštećene DNK.
Malina sadrži malo ugljenih hidrata, a mnogo vlakana, što je čini odličnim izborom ako vodite računa o nivou ugljenih hidrata koji unosite. Jedna šolja (123 gr) maline sadrži 14,7 grama ugljenih hidrata i 8 grama vlakana, što znači da sadrži 6 gr svarljivih ugljenih hidrata po porciji.
Većina bobica spada u kategoriju namirnica niskih glikemijskih indeksa a pored toga, studije pokazuju da maline mogu da utiču na smanjenje nivoa šećera u krvi. Miševi hranjeni smrznutom sušenom crvenom malinom uz hranu sa visokim udelom masti, imali su niži nivo šećera u krvi i poboljšanu rezistenciju na insulin od druge kontrolne grupe. Takođe, bilo je i manje pokazatelja bolesti jetre. Malina sadrži puno tanina (polifenolnih jedinjenja) koji regulišu rad enzima neophodnih za razgradnju skroba.
Visok nivo antioksidanata može doprineti zaštititi od karcinoma, a ekstrakti bobica, uključujući i one crvene maline, blokiraju rast i uništavaju ćelije raka debelog creva, prostate, dojke, jetre i usta – pokazala su neka laboratorijska ispitivanja. Jedna studija je dokazala da ekstrakt crvene maline može da ubije do 90 odsto ćelija karcinoma želuca, debelog creva i dojke, a druga da je sanguiin H-6 (antioksidans) koji se nalazi u crvenoj malini doveo do smrti preko 40 odsto ćelija karcinoma jajnika.
Studije rađene na životinjama uz upotrebu malina, takođe su pokazale neke zaštitne efekte u borbi protiv raka. U jednoj studiji sprovedenoj u trajanju od 10 nedelja na miševima sa kolitisom, kod onih koji su konzumirali hranu sa barem 5 odsto crvenih malina, bilo je manje upala kao i manje rizika od raka u odnosu na ostale učesnike. Rezultati druge studije pokazali su da je ekstrakt crvene maline sprečio rast karcinoma jetre kod miševa, a rizik od razvoja tumora smanjivao se sa većim dozama ekstrakta maline. Naravno, potrebno je uraditi što više istraživanja na ljudima.
Malina ima antiinflamatorna svojstva koja mogu da utiču na smanjenje simptoma artritisa, a veruje se da se to događa usled blokade COKS-2, enzima odgovornog za izazivanje upale i bola.
Zbog toga što njen većinski sastav čini uglavnom voda (85 odsto), maline su voće koje lako zasiti, a niskokalorična je, fantastičnog, ne previše slatkog ukusa. Studije na miševima pokazale su niži procenat debljanja ako im je u ishranu dodavana malina.
Bogata je antioksidantima koji pomažu u smanjenju znakova starenja tako što utiču na bolju razgradnju slobodnih radikala. Zbog visokog sadržaja vitamina C koji je neophodan za zdraviju kožu, takođe pospešuje proizvodnju kolagena i utiče na bolju zaštitu od UV zraka. U jednoj osmonedeljnoj studiji, stariji pacovi hranjeni hranom sa 1 ili 2 odsto malina pokazali su poboljšane motoričke funkcije, uključujući bolju ravnotežu i snagu.
Sveže maline imaju kratak rok trajanja, pa bi pri kupovini to trebalo imati na umu i pojesti ih u roku od jednog do dva dana. Kada birate maline, izbegavajte one koje izgledaju zgnječeno ili plesnivo, čuvajte ih u frižideru u ambalaži koja če ih zaštititi od oštećenja. Maline možete jesti tokom cele godine kupujući ih u smrznutom stanju. Zamrzavaju se odmah nakon berbe, ne gube ništa od hranljivih svojstava, a svakako na deklaraciji treba proveriti da li ima dodataka dodatnih šećera ili zaslađivača.