Svi saveti koje dobijate u toku ciklusa mogu da vam zvuče pogrešno i suvišno osim jednog: da i tada, tačnije - posebno tada, slušate svoje telo
Pažljivo sa vežbanjem u toku ciklusa Foto: Shutterstock
Endofrin, hormon zadovoljstva koji se luči tokom fizičke aktivnosti i vežbanja, mogao bi da utiče na bolje raspoloženje i u „onim dnanima“. Pre toga, treba objektivno da sagledate svoje psihofizičke mogućnosti jer svako telo u ciklusu reaguje drugačije.
Oslobađanje endorfina utiče i na viši nivo dopamina koji poboljšava opšte stanje i ublažava bol. Zanimljivo je da određena doza beta-endorfina, može da bude biti efikasnija u ublažavanju bolova nego morfijum. Neki psiholozi endorfine smatraju svojevrsnom „privatnom apotekom“ mozga. Takođe, vežbanje utiče na smanjenje upalnih procesa, poboljšava protok krvi i povećava nivo energije. I sve ovo su odlične vesti da neke žene u tom periodu ne žele samo da leže jer imaju bolove, obilna krvarenja, osećaju se umorno pa čak i anksiozno.
U ovom periodu svakako treba da izbegavate intenzivne kardio treninge tipa kros – fita, trčanja na traci ili neke druge treninge koje do tada niste isprobali. Radite oni za šta znate da će vam prijati a da neće opteretiti vaše telo, bilo da su to joga, vežbe istezanja, vežbe sa tegovima ili lagano hodanje. Može da zvuči kao fraza ali u bukvalnom smislu to jeste najvažnije – osluškujte svoje telo, ono će vam najdirektnije poručiti kako se oseća i u kom smeru treba da idete. Ono što svakako treba izbegavati jeste plivanje koliko god da su vam oskudni ciklusi, jer upotreba tampona treba da bude svedena na minimum, a i telo je podložnije infekcijama i osetljivije nego inače.
Menstruacija je, iako na prvi pogled ne izgleda tako, i dobra prilika za razmišljanje, opuštanje i odmor. Važno je da ne pomerate fizičke granice tela jer je za to pogrešan trenutak, ali je pažljivo odabrana fizička aktivnost više nego poželjna, najviše zbog uzročno – posledične veze tela i hormona koji, kako znamo, diktiraju najveći deo procesa u ženskom telu, pa i onih vezanih za menstrualni ciklus. Svaka vrsta balansa (a dokazano je da vežbanje vodi ka psihofizičkoj ravnoteži), korisna je za naše zdravlje.