Dermatolozi često dijagnostikuju seboroičnu keratozu običnim pregledom, a ako postoji bilo kakva nesigurnost, verovatno će ukloniti deo ili celu keratozu i poslati uzorak na biopsiju
Faktori rizika za ovo stanje uključuju najpre starije životno doba, mada mogu da se pojave i kod nešto mlađih osoba, a rizik sa godinama raste. Takođe, ako imate članove porodice sa seboroičnom keratozom, veća je šansa da se pojavi i kod vas. Postoje indicije da je koža koja je češće izložena suncu sklona da češće razvije i seboroičnu keratozu. Međutim, ove izrasline se pojavljuju i na koži onih ljudi koji paze da se suncu ne izlažu prekomerno.
Pojava seboroične keratoze nije opasna, ali nijedna izraslina i promena na koži ne treba se zanemari. Takođe, nije na vama da pravite razliku između bezopasne i opasne izrasline. Nešto što izgleda kao seboroična keratoza u stvari može biti melanom, kakav je slučaj i sa drugim promenama.
Ukoliko:
hitno se javite dermatologu. Ne zaboravite da je bolje biti i previše oprezan (ne paničan), nego ignorisati i ne rešavati potencijalno ozbiljan problem.
Dermatolog će često biti u situaciji da dijagnostikuje seboroičnu keratozu običnim pregledom, a ako postoji bilo kakva nesigurnost, verovatno će ukloniti deo ili celu keratozu i poslati uzorak na biopsiju. Uzorak će pod mikroskopom pogledati i biopsiju uraditi patolog, a taj proces će potvrditi da li je u pitanju seboroična keratoza ili neko ozbiljnije oboljenje, što može biti i melanom.
U velikom broju slučajeva seboroičnoj keratozi nije potrebno lečenje, ali ako se nalazi na mestima gde su česte iritacije ili se menja, savetuje se uklanjanje.
Tri najčešće metode uklanjanja su kriohirurgija (tečni azot blokira dalji rast), elektrohirurgija (uklanjane uz pomoć struje) i kiretiranje (korišćenje hirurškog instrumenty sličnog kašičici da bi ostrugala keratoza). Ponekad se kombinuju elektrohirurgija i kiretaža. U poslednje vreme sve popularnija je i radio-talasna metoda.
Koža posle uklanjanja može na tim mestima biti svetlija, ali vremenom će ta razlika biti manje primetna. Seboroična keratoza se uglavnom neće pojaviti ponovo na istom mestu, ali moguće da će se razviti na nekom drugom delu tela pa treba napomenuti i da su recidivi češći nakon tretmana tečnim azotom.