Ako ptoza ili spušteni kapci utiču na zamagljenje vida, trebalo bi da se obratite lekaru
Spušteni kapci su estetski, ali mogu biti i zdravstveni problem Foto: Shutterstock
Spušteni kapci nisu izazvani samo starenjem, a ptoze (Ptosis Palpebralis), kako se stručno zove ovaj proces opuštanja kože, može da se javi na jednom ili na oba oka. Kapak može biti samo diskretno spušten, ali može da dođe i do potpunog pokrivanja zenice. Iako u dosadašnjim istraživanjima nije eksplicitno potvrđeno da vežbe za podizanje kapaka sigurno imaju efekta, pojedini kozmetičari i dermatolozi tvrde da neke vežbe za mišiće lica mogu da utiču na jačanje i zatezanje kože oko očiju.
Glavni uzroci spuštenih kapaka su:
Kod urođene ptoze koja se javlja retko (1 beba na 840 novorođenih) mogući razlozi su:
Osobe koje razviju ptozu u kasnijem životnom, imaju oblik koji se naziva stečena ptoza. Kako osoba stari, mišići odgovorni za podizanje i spuštanje kapka mogu oslabiti i uzrokovati opuštanje. Koža i tetive gornjeg kapka takođe postaju labavije. Drugi faktori koji mogu izazvati stečenu ptozu su:
Foto: Shutterstock
Spušteni kapci ne zahtevaju lečenje uvek, ali u nekim slučajevima oni mogu da zamagle vid, posebno periferni. Kod novorođenčadi, ptoza može dovesti do slabovidosti (ambliopija), a oftalmolog će u tom slučaju obično preporučiti operaciju. Kada postoji potreba za primenom hirurgije i kod odraslih, intervenciju izvodi okuloplastični ili plastični hirurg. Operacije su laserske, i pacijent obično može istog dana da ode kući.
U terapiji lekovima, odraslim osobama sa oba slučaja ptoze daje se oksimetazolin, kapi koje podstiču zatezanje kapaka. Međutim, ovaj lek nije efikasan za ptozu nastalu usled povreda ili problema sa nervima.
Iako ne postoje specifične vežbe koje sigurno utiču na povlačenje opuštenih kapaka, od vežbi koje aktiviraju mišiće lica ko oka može biti koristi.