Tehnički pojam za umor i bolove nakon treninga ili fizičkog posla je DOMS - zakasneli početak bola u mišićima koji se obično javlja 48 do 72 sata od aktivnosti
Upala mišića desi se skoro svakom, s vremena na vreme. Na primer, posle aktivnog vežbanja ili nekog fizičkog posla. Dešava se da sutradan jedva možemo da stanemo na noge, a odlazak u toalet može da bude neočekivano neprijatan. Najveći paradoks, u stvari, je što se posle fizičke aktivnosti suočavamo sa upalom mišića. Za privremeni bol u mišićima mogu da nam pomognu lekovi za opuštanje mišića i protiv bolova. Ali, hronični ili jak bol može da nam oteža svakodnevni život. U tom slučaju potrebno je obratiti se lekaru. Takođe, zanimljivo je da se upala mišića podjednako javlja i kod ljudi koji su u kondiciji, i kod onih koji se baš i ne bave fizičkom aktivnošću. Jer, čim mišiće izbacite iz zone komfora, upala je neizbežna.
Tehnički pojam za umor i bolove nakon nekog treninga, na primer, je DOMS – skraćenica za zakasneli početak bola u mišića (delayed-onset muscle soreness). DOMS se obično javlja 48 do 72 sata nakon neke intezivne fizičke aktivnosti, odnosno kad telo krene u proces popravljanja mišićnih vlakana, koja su pokidana tokom aktivnosti tela. Stepen boli zavisi od količine pokidanih vlakana, ali i od genetskih faktora i stepena hidratacije tela.
Najbolji lek za upalu mišića, kako stručnjaci navode, jeste vreme, jer bolovi obično traju 2 do 3 dana. Naravno, postoji i nekoliko saveta kojim se upala može smanjiti i koji će vam olakšati tih par dana, dok su mišići upaljeni.
Krećite se polako, nemojte da ležite – Kada su mišići nogu, ruku ili leša upaljeni malo ko ima volju da se previše kreće, ali ležanje u ovakvom stanju je nešto najgore što možete sebi da učinitie. Po onoj staroj izreci „klin se klinom izbija“ mnogo je bolje biti koliko toliko fizički aktivan nego se totalno umiriti. Uostalom, kretanje ubrzava cirkulaciju, što znači da krv brže teče telom i tako snabdeva mišiće hranljivijim sastojcima i kiseonikom, što mišićima pomaže da se brže regenerišu, a bol umanji. Zato, krenite u šetnju ili „okrenite“ neki krug biciklom.
Unosite dovoljno tečnosti – Pijte što više vode ili nezaslađenog čaja. Naime, jaki bolovi izazvani upalom mišića redovno su povezani i s dehidracijom pa je pravilna i dovoljna hidratacija dobar način izbegavanja teških upala. Hidratacija pomaže u izbacivanju nakupljenih toksina, što ubrzava oporavak i ublažava bolove.
Obezbedite organizmu dovoljno proteina – Proteini su ključan nutrijent za izgradnju i održavanje mišićne mase, zbog toga igraju najvažniju ulogu u oporavku mišića.
Lagano se istežite – Istezanje je dobar način da se smanji ukočenost tela i poveća obim pokreta u zglobovima, što će smanjiti osećaj bolova, mada neće direktno uticati na mišićni oporavak. Istezanje mora da bude lagano, nikako prejako, jer u tom slučaju možete da izazovete dodatnu upalu mišića.
U zavisnosti od uzroka zbog kojih je nastala upala mišića, neki koraci mogu da nam pomognu da se osećamo bolje: