Opasno je da sami procenjujemo da li su bol u trbuhu, mučnina i povišena temperatura simptomi upale jajnika, žučne kese ili slepog creva, što je uvek hitno stanje
Upala slepog creva često se i od strane medicinskog osoblja naziva velikim imitatorom, jer upozoravajući simptomi mogu da podsećaju na brojna druga stanja i to ne samo upalna.
Upala slepog creva se češće javlja kod ljudi mlađe životne dobi, ali može da se desi i u svim starosnim kategorijama. Gotovo svaka upala slepog creva (apendiks) podrazumeva sledeće simptome:
Prvi problemi ovog tipa obično traju nešto manje od 24 sata i to je veoma važno znati. Naime, u tom periodu će biti jasno da li je u pitanju nešto prolazno ili je došlo do hitnog stanja, kada je u slučaju upale slepog creva jedino rešenje hirurgija.
Statistike kažu da upala slepog creva samo u oko 30 odsto slučajeva daje simptome kao školski primer stanja i znakova koji na njega upućuju.
To su pre svega drugi zapaljenski procesi u organizmu, odnosno upale:
Još neka stanja mogu da budu imitirana simptomima upale slepog creva, ali i obrnuto: ciste na jajnicima, pojava kamena u bubregu i mokraćnim kanalima, lumboišijalgija, vanmaterična trudnoću, kao i čir na želucu (peptički ulkus).
Do ovog tipa upale najčešće dolazi kada se zapuši inače vrlo uzan izvodni kanal slepog creva (crvuljka). Time postaje neprohodan, a u njemu se najčešće nataloži nesvarljiva ili nesvarena hrana. Često su to i takozvani fekaliti (stvrdnuti delovi stolice). Taloženje nesvarenih delova hrane rezultira i bujanjem bakterija koje se neće izbaciti iz organizma, što uzrokuje upalni proces.
Za upalu slepog creva jednostavno ne postoji prevencija, pa to važi i za ishranu ili životne navike. Jednostavno, kada se desi, radi se o upalnom procesu koji rezultira stanjem u kome se upalom zahvaćeni organ mora odstraniti.
Važno je da se intervencija uradi pre nego što dođe do pucanja, odnosno perforacije, jer onda može da dođe do komplikacija, posledično i do sepse.
Hirurška procedura kojom se otklanja slepo crevo zove se apendektomija. To je ujedno jedna od najčešćih operativnih intervencija na polju opšte abdominalne hirurgije.
Zlatni standard za operacije slepog creva danas su laparoskopske intervencije, koje imaju brojne prednosti u odnosu na klasične (manji rez, kraći postoperativni oporavak i tok, brže vraćanje svakodnevnim aktivnostima, manji rizici od infekcija). Međutim, u nekim slučajevima, u zavisnosti od procene hirurga ali i kliničke slike, moraće da se uradi klasična operacija.
Oporavak je uglavnom kratkotrajan i bez ikakvih posledica po pacijenta. Ipak, treba reći da je i sadašnjem savremenom svetu procenat smrtnosti od upale slepog creva oko 1 odsto. Razlozi leže prvenstveno u zakasnelim reakcijama, odnosno neadekvatnom neprepoznavanju simptoma i posledičnim komplikacijama.