Nadbubrežne žlezde nalaze se neposredno iznad svakog bubrega i deo su endokrinog sistema, koji stvara hormone koji utiču na rast, razvoj, seksualnu funkciju i metabolizam
Nadbubrežne žlezde nalaze se neposredno iznad svakog bubrega i deo su endokrinog sistema Foto: Shutterstock
Adrenalektomija je operacija uklanjanja jedne ili obe nadbubrežne žlezde – par malih žlezda neposredno iznad svakog bubrega koje proizvode važne hormone. Tumori nadbubrežne žlezde su neuobičajeni, a većina ih nije kancerogena. Ali, tumori mogu da uzrokuju da nadbubrežne žlezde počnu da proizvode previše hormona, uzrokujući zabrinjavajuće probleme.
Nadbubrežne žlezde su male žlezde u obliku kapice, na vrhu, neposredno iznad svakog bubrega. Deo su endokrinog sistema, koji stvara hormone koji utiču na rast, razvoj, seksualnu funkciju i metabolizam. Nadbubrežne žlezde proizvode polne hormone, adrenalin i kortizol. Problemi sa nadbubrežnim žlezdama su prilično retki. Ponekad se, međutim, može razviti tumor nadbubrežne žlezde koji može ili ne mora da proizvodi prekomerne hormone. Za tumore koji proizvode abnormalnu količinu hormona, hirurg mora da ukloni žlezdu i tumor kako bi se nivoi hormona vratili u normalne opsege. Neke od tumora, koji ne proizvode hormone, ali su sumnjivi na rak, takođe treba hirurški ukloniti.
Iako su tumori nadbubrežne žlezde retko kancerogeni, povećan nivo hormona može da dovede do zdravstvenih problema, kao što su:
Kušingov sindrom (hiperkortizolizam) može da se javi kada nadbubrežne žlezde duže vreme proizvode previše kortizola (poznatog i kao „hormon stresa“). Ako se ne leči, Kušingov sindrom može da bude opasan po život.
Primarni hiperaldosteronizam može da se javi kada nadbubrežna žlezda proizvodi hormon krvnog pritiska koji se zove aldosteron koji može da dovede do trošenja soli i visokog krvnog pritiska otpornog na lekove.
Feohromocitom je stanje prekomerne proizvodnje druge grupe hormona krvnog pritiska zvanih „kateholamini i metanefrini“. To stanje može dovesti do problema visokog krvnog pritiska opasnog po život.
Hirurzi izvode adrenalektomiju na jedan od dva načina:
Hirurg može da ukloni samo tumor, jednu žlezdu ili obe. Operacija kojom se uklanja samo jedna žlezda je jednostrana adrenalektomija, dok je bilateralna adrenalektomija proces kojim se uklanjaju obe žlezde.