– Ova metoda podrazumeva da se uz pomoć radiofrekventne ablacije, kroz tanku sondu, u čvoru postiže visoka temperatura i time dolazi do postepenog smanjanja čvora tokom narednih nekoliko meseci. Kada se čvor smanji najčešće se više ne vidi golim okom na vratu, a pošto se smanji više ni ne pritiska okolne strukture – kaže prof. dr Tijana Ičin, internista-endokrinolog
Kada štitasta žlezda (u našem narodu je odomaćen izraz štitna žlezda) ne funkcioniše kako treba, to veoma često podrazumeva postojanje jednog ili više čvorića u njenom tkivu. Čvorići na štitnoj žlezdi najčešće su dobroćudni, u čak 95 do 97 odsto slučajeva. Neki od njih povremeno mogu da luče i hormone, a veoma mali broj čvorova su zloćudni.
Prof. dr Tijana Ičin, šefica Odseka intenzivne jedinice Klinike za endokrinologiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine. Profesorka dr Tijana Ičin kaže da i dobroćudni čvorići mogu da porastu i izazovu kozmetski problem ili da pritiskaju delove vrata ili organa u vratu, te može da dođe do problema sa gutanjem ili disanjem.
– Većina ovakvih čvorova mogu hirurški da se odstrane, ali hirurgija uvek nosi i određene rizike. Kod bolesnika kod kojih postoji mogućnost da dođe do nekih komplikacija za vreme operacije, često zbog pridruženih bolesti, ili kod onih koji ne žele da se operišu, postoje i minimalno invazivne procedure, od kojih je jedna i radiofrekventna ablacija čvorova štitaste žlezde – objašnjava dr Ičin.
Ova metoda podrazumeva da se uz pomoć radiofrekventne ablacije, kroz tanku sondu, u čvoru postiže visoka temperatura i time dolazi do postepenog smanjanja čvora tokom narednih nekoliko meseci. Ovo smanjenje može da bude i do oko 80 odsto zapremine čvora. Kada se čvor smanji najčešće se više ne vidi golim okom na vratu, a pošto se smanji više ni ne pritiska okolne strukture.
– Sama procedura traje od 30 do 60 minuta, a pacijent se u bolnici prati još nekoliko sati. Dobija se samo lokalna anestezija i pacijent je svo vreme svestan. Na mesto intervencije se stavi led, a nakon toga nema više nikakvih terapija – ispričala je dr Ičin.
Pacijenti otkriju čvorove tako što ih napipaju ili imaju tegobe pri gutanju, odnosno disanju. Često se otkrivaju i slučajno, prilikom sistematskih pregleda ili na ultrazvučnom snimanju karotida. Ukoliko čvorovi luče previše hormona, pacijenti mogu da imaju ubrzan rad srca, lupanje, preznojavanje.
– Kod nas se ova metoda radi na nivou projekta koji plaća Autonomna Pokrajina Vojvodine. Cilj i plan nam je da RFZO prepozna značaj metode, jer je ona mnogim pacijentima jedini izbor. Rezultati pokazuju da se zapremina čvorova smanjila, u proseku, za 80 odsto – naglašava dr Ičin.
Metoda je namenjena za dobroćudne promene štitaste žlezde koje imaju ili kozmetski ili kompresivni efekat. Prvo se proveri da li su čvorovi dobroćudni, tako što se uradi biopsija tankom iglom.
Dr Ičin kaže kako u nekim slučajevima ovom metodom mogu da se tretiraju i čvorići koji povećano luče hormone, pa čak i kod nekih zloćudnih tumora koji ne mogu da se operišu, pa se ovom metodom unište delovi zloćudnih tumora, koji ne mogu da se operišu.
Metoda se izvodi od 2018. godine, a godišnje se njome uradi kod desetak pacijenata.
– Kontrolom smo utvrdili da narednih pet godina ne dolazi do porasta čvora, već se on smanji i stoji. Pacijenti se kontrolišu ultrazvučnim pregledima prvo na tri, pa šest meseci, a nakon toga jednom godišnje. Komplikacije su retke a tom slučaju se javlja bol na mestu intervencije koji traje nekoliko dana, veoma retko se javlja otok, kao i promuklost, koja je najčešće privremena – objasnila je dr Ičin.