Fibromuskularnu displaziju može da dobije bilo ko, u bilo kom uzrastu, ali je najčešća kod žena u životnoj dobi između 40. i 70. godine i pretnja je za pojavu aneurizme i moždanog udara
Fibromuskularna displazija može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme Foto: Shutterstock
Fibromuskularna displazija je neuobičajeno medicinsko stanje koje podrazumeva abnormalni rast ćelija u zidovima arterija. Obično se razvija kod žena, ali može da se javi kod oba pola, u bilo kom uzrastu. Simptomi fibromuskularne displazije variraju u zavisnosti od zahvaćenih arterija (najčešće su migrene i problemi sa krvnim pritiskom), dok teški slučajevi mogu da dovedu do aneurizme i moždanog udara.
Fibromuskularna displazija je abnormalni rast ćelija u zidovima arterija, krvnih sudova koji dopremaju krv iz srca u tkiva u ostatku tela. Ovo stanje može da učini da se krvni sudovi suze, izboče ili da se pojavi „perlasti“ izgled. Fibromuskularna displazija može da utiče na:
Stručnjaci ističu da svako može da razvije fibromuskularnu displaziju, ali ovo stanje mnogo je češće kod žena, i to više od 90 odsto slučajeva, posebno kod onih u životnoj dobi od 40 do 70 godina. I neka druga stanja mogu da imitiraju fibromuskularnu displaziju:
Razlikuju se dve vrste fibromuskularne displazije i to na osnovu izgleda arterija tokom dijagnostičkih testova:
Naučnici ne znaju šta uzrokuje fibromuskularnu displaziju, ali je poznato da se neki slučajevi dovode u vezu sa:
Znaci fibromuskularne displazije zavise od zahvaćenih arterija. Neke osobe, kod je u pitanju blagi oblik displazije, možda uopšte nemaju simptome, dok druge imaju simptome uzrokovane ograničenim protokom krvi, kao što su:
Fibromuskularna displazija može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme, kao što su:
Lečenje FMD varira u zavisnosti od zahvaćenih arterija, težine i simptoma. Opcije mogu lečenja mogu da budu: