Bol usled torzije testisa postaje veoma jak, testis sve više otiče i može da "odumre" odnosno izbugi funkciju, a ako se ne reaguje u tačno utvrđenom vremenskom intervalu, muškarac može da ostane neplodan
Torzija testisa je termin koji se koristi za opisivanja situacije kada se testisi okreću, odnosno uvrću. S obzirom na to da se tako prekida dotok krvi do testisa, torzija se smatra hitnim medicinskim stanjem, jer u suprotnom, osim bola, može da izazove i neplodnost muškarca.
Torzija ili okretanje testisa je pokret kojim se uvrće semena vrpca, koja je povezana sa testisom. Unutar ove vrpce smešteni su krvni sudovi koji prenose krv do testisa. Kada se testis uvrne, torzija može da uspori ili prekine dotok krvi u testis, a nedostatak krvi utiče da zahvaćeni testis otekne i postane bolan. Savet lekara je da se hitno reaguje u ovoj situaciji kako bi se sačuvao testis, jer ako se problem zapostavi može da izazove neplodnost i druge komplikacije.
Dva testisa smeštena su u kesici koja visi ispod penisa, poznatoj kao skrotum. Semenska vrpca povezuje testise sa telom. Obično su testisi pričvršćeni za unutrašnjost skrotuma tako da se ne pomeraju. Neki muškarci rođeni su bez tkiva koje drži testise na mestu. Bez ovog tkiva, testisi mogu slobodno da se kreću unutar skrotuma i to se zove deformitet zvona. Novorođenčad, na primer, mogu da dobiju torziju testisa jer vezivno tkivo još nije formirano.
Torzija testisa nije česta pojava i veća je verovatnoća da će muškarac dobiti torziju testisa ako:
Kada je protok krvi prekinut, bol usled torzije postaje jak, testis sve više otiče i može da „umre“ odnosno izbugi funkciju, ako se ne leči. Brz tretman može da spasi testis od trajnog oštećenja, a lekaru se treba odmah obratiti ako se primeti neki od sledećih simptoma:
U mnogim slučajevima, torziju testisa prvo dijagnostikuje lekar hitne pomoći i to pregledom skrotuma i testisa nežnim dodirom unutrašnje strane butina, sa strane zahvaćenog testisa. Obično bi nakon toga testis trebalo da se skupi ili podigne. Ako se to ne desi, reč je torziji testisa. Kako bi se dijagnoza precizno postavila potrebno je uraditi sledeće analize:
Lečenjem torzije testisa bavi se lekar specijalista, odnosno urolog. Ponekad lekari mogu rukom da odvrnu testis i spermatičnu vrpcu, ali u većini slučajeva potrebna je operacija, koja se zove orhiopeksija, kako bi se popravila torzija testisa. Ova operacija radi se pod anestezijom.
Hirurg pravi mali rez u skrotumu i odvrće spermatičnu vrpcu, što se zove hirurška detorzija. Zatim će pričvrstiti testise za unutrašnjost skrotuma kako bi sprečilo njihovo ponovno uvijanje. Ako je testis previše oštećen, hirurg ga uklanja i ta operacija se zove orhiektomija.
Najbolje šanse da pacijent sačuva testis je da se operacija obavi u roku od 6 sati od trenutka kada je bol počeo. Nakon 12 sati već postaju blokiran protok krvi koji može da izazove trajno oštećenje, zbog čega se testis hirurški uklanja. Takođe, ovaj problem može da smanji plodnost muškarca ili pak zauvek ostavi bez potomstva.
Nakon orhiopeksije, potrebno je da se pacijent odmori i izbegava bilo kakve fizičke aktivnosti koje bi mogle da povrede tretirano područje neko vreme. Na primer, ne bi trebalo da se vozi bicikl najmanje nedelju dana, niti da se muškarac bavi sportom 4 do 6 nedelja.