Fleksibilna sigmoidoskopija je procedura koja pomaže u dijagnostikovanju problema sa crevima, ali se razlikuje od kolonoskopije
Fleksibilna sigmoidoskopija je procedura kojom se pregleda unutrašnjost donjeg (sigmoidnog) debelog creva i rektuma. Postupak pomaže u dijagnostikovanju problema sa crevima, kao što je ulcerozni kolitis, inflamatorna bolest creva, a takođe može da otkrije polipe debelog creva koji mogu da se pretvore u rak debelog creva.
Gastroenterolog izvodi fleksibilnu sigmoidoskopiju kako bi pregledao unutrašnjost donjeg dela debelog creva i rektuma uz pomoć sigmoidoskopa – fleksibilne osvetljene cevi sa kamerom. Ova procedura pomaže lekaru da dijagnostikuje, a ponekad i leči, poremećaje rada creva i karcinom.
Fleksibilna sigmoidoskopija preporučuje se osobama koje:
Specijalisti za gastrointestinalni sistem koriste fleksibilnu sigmoidoskopiju za dijagnozu:
S obzirom na vrstu dijagnostike postoje nedoumice oko toga koja je razlika između fleksibilne sigmoidoskopije i kolonoskopije. Obe procedure su alati, koji se koriste za skrining raka debelog creva. Razlika je u tome što je sigmoidoskopija manje invazivna procedura, ali omogućava lekaru da vidi samo donji deo debelog creva. Kolonoskopijom, lekar može da pregleda celo debelo crevo. Ako procedura fleksibilne sigmoidoskopije otkrije polipe u donjem debelom crevu, lekar može da ih ukloni, a za ostalo je potrebna kolonoskopija. Tokom kolonoskopije, zdravstveni radnici imaju ipak više mogućnosti da pregledaju debelo crevo i uklone sve uočene polipe pre nego što ppstanu kancerogeni.
Pre odlaska na fleksibilnu sigmoidoskopiji potrebno je totalno ispraziti creva i želudac. To se izvodi korišćenjen klistira neposredno pred pregled ili pacijent mora kod kuće da uradi sledeće:
Fleksibilna sigmoidoskopija obavlja se kao ambulantna procedura, što znači da pacijent ide kući istog dana. S obzirom na to da fleksibilna sigmoidoskopija nije toliko invazivna kao kolonoskopija, nije potreban lek za uspavljivanje, odnosno anestezija. Procedura može da bude malo neprijatna, ali se obično radi za manje od 30 minuta.
Pacijent leži na levoj strani stola, a lekar zatim kreće sa procedurom, koja izgleda ovako:
Nakon sat vremena od završetka pregleda pacijent može da oseti bol u stomaku, nadimanje ili grčeve. U slučaju da je bilo potreba za uklanjanjem tkiva ili polipa, moguće je da će se javiti rektalno krvarenje. Istog dana pacijent će biti u mogućnosti da nastavi sa aktivnostima i normalnom ishranom nakon procedure.
Potencijalne komplikacije fleksibilne sigmoidoskopije su retke, ali mogu da budu: