O kojoj god promeni na koži da se radi, ne treba sami da procenjujemo njenu prirodu i da, što je posebno opasno, sami diramo, cedimo, "čeprkamo", a takav je slučaj i sa uraslom dlakom, priča za eKlinika portal dr Vesna Aleksić, hirurg
Urasla dlaka je čest problem koji pogađa i žene i muškarce. Javlja se u svim starosnim dobima, češće kod kosmatijih osoba, sa jakom kovrdžavom dlakom, pa se zato učestalije događa muškoj populaciji. Kao problem može biti akutne i hronične prirode, različitih stepena intenziteta.
– Urasla dlaka (Pilonidalni sinus, sinus pilonidalis ili pilonidalna bolest) je stanje koje zahteva blagovremenu lekarsku intervenciju upravo da bi se izbegle komplikacije. Ako se urasla dlaka zapusti, lokalni zapaljenski proces može da se intenzivira uz povišenu temperaturu, otok limfnih čvorova, povišene vrednosti inflamatornih faktora. Sve to će uticati na kvalitet života jer će period pre intervencije, koja jedina u potpunosti otklanja ovaj problem trajati neko vreme i svakako produžiti proces lečenja i oporavka – upozorava u razgovoru za eKlinika portal dr Vesna Aleksić, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije.
Prema rečima hirurga, naša koža se sastoji od više elemenata (krvni sudovi, nervi, limfatici, folikul dlake, lojne i znojne žlezde). Svi oni mogu u nekom trenutku, usled unutrašnjih ili spoljnih uticaja da odreaguju i da nastanu određene promene. Ove promene su, navodi doktorka Aleksić, u zavisnosti od uzroka, dobroćudnog (benignog) ili zloćudnog (malignog) porekla.
Najčesće dobroćudne promene su mladeži, hemangiomi, fibromi, lojne ciste. Generalno, o kojoj god promeni na koži da je reč, stručnjaci apeluju da se javimo lekaru, ne procenjujemo sami njenu prirodu i nikako, što je posebno opasno, sami diramo, cedimo, „čeprkamo“. Takav je slučaj i sa uraslom dlakom.
– Iz samog naziva ovog stanja se vidi da problem nastaje zapušavanjem izlaznog kanala folikuka dlake. Folikul se ispunjava deskvamovanim kožnim materijalom, lojem, znojem, kao i samom neizraslom dlakom. Ovaj sadržaj dovodi do zapaljenskog procesa. Najčešče se javlja u interglutealnoj regiji, kao i pregibnim regijama, a formiranju mogu doprineti slaba higijena, neadekvatna garderoba, depilacija… Kada se javi interglutealno, uglavnom je kongenitalne prirode (urođen) – objašnjava zašto kako i zašto dolazi do ovog problema doktorka Aleksić.
Koji su simptomi i kako da znamo da nije u pitanju nešto drugo?
– To su bol, temperatura, otok, gnojna sekrecija, otežano sedenje i kretanje. Simptomi uglavnom popuštaju provaljivanjem (oslobađanjem) gnojne kolekcije. Ukoliko se neadekvatno tretira (prvenstveno metodama samopomoći) i ne leči, prelazi u hroničnu fazu gde se formira potkožni kanal (sinus) sa jednim ili više otvora na koži. Katkad je to i više kanala, koji se zrakasto šire – opisuje naša sagovornica.
Lečenje se, kaže dr Aleksić, sastoji u smirivanju upalnog procesa evakuacijom gnojnog sadržaja, ciljanom antibiotskom terapijom, kao i adekvatnim higijenskim režimom. Tada se pristupa hirurškom, operativnom lečenju, objašnjava sagovornica našeg portala i dodaje:
– Manje promene se mogu ukloniti u lokalnoj, dok se veći sinusi uklanjaju u uslovima opšte anestezije. Hirurško lečenje je radikalno i podrazumeva uklanjanje sinusa u celosti, a potom zatvaranje operativne rane. Operativna rana se prilikom lečenja od strane specijaliste plastične i rekonstruktivne hirurgije ne ostavlja otvorenom da per secundam zarasta više meseci. Samim tim oporavak je brz. Pacijenti se brzo vraćaju svojim aktivnostima, a kvalitet života je neuporedivo bolji.
Dr Vesna Aleksić se u lekarskoj praksi svakodnevno susreće sa promenama, ali i povredama na koži.
– Do povređivanja kože dolazi često i to je normalno, zbog njene izloženosti. Najčešće „stradaju“ mladeži iznad ravni kože. U tom slučaju potrebno je povređeni mladež zaštititi flasterom nekoliko dana, a u zavisnosti od stepena povrede otići na pregled kod hirurga. Pacijenti su uglavnom uplašeni, možemo reći sa razlogom, ali ne mora svaki povređeni mladež odmah da se ukloni. Nadležni hirurg će proceniti ozbiljnost povrede i mogućnost ponovnog povređivanja, i u odnosu na to sugerisati hiruršku intervenciju. Većina tih intervencija obavlja se u dnevnoj bolnici pod lokalnom anestezijom i traje kratko – ne propušta priliku dr Vesna Aleksić, specijalista plastične, rekonstruktivne i estetske hirurgije da pratiocima eKlinika portala uputi važne savete.