Na stanje zuba i desni u menopauzi možemo da utičemo redovnom higijenom, ali je hormonska aktivnost van naše kontrole
Menopauza menja kompletan psihofizički status žene i nemoguće je izbeći je. Valunzi, nesanica, promene raspoloženja, višak kilograma, samo su neki od uobičajenih simptoma ovog stanja. Međutim, fluktuirajući nivoi hormona mogu da imaju neočekivan loš uticaj na neke delove tela ili organe na koje ne pomislimo u prvom trenutku.
Problemi sa usnom dupljom, zubima i desnima, češće se povezuju sa trudnoćom ako govorimo o ženama i promenama u reproduktivnom periodu. Međutim, kako se nivoi estrogena smanjuju tokom perimenopauze i menopauze, mnoge žene počinju da osećaju promene kakve su osetljivi zubi, bolne desni i drugi problemi povezani sa oralnim zdravljem. Pojedine pripadnice lepšeg pola u menopauzi osete promenu ukusa. Moguće je da dođe i do sindroma gorućih usta. To je hronično, bolno stanje sa osećajem pečenja u jeziku, usnama, nepcima, desnima, unutrašnjoj strani obraza, kao i ždrelu.
Redovno pranje zuba, čišćenje koncem, izbegavanje viška šećera, duvana i alkohola, jesu načini na koje možemo aktivno da utičemo na bolju zaštitu. Ali, neke okolnosti, kao što su hormonske fluktuacije i variranja, potpuno su van vaše kontrole.
Hormonska aktivnost i promene mogu uticati na zube tokom više životnih faza žena. Evo na koji način:
I bol u zubima tokom menopauze povezan je sa hormonalnim promenama koje izazivaju stanjivanje tkiva u unitrašnjosti usta, suva usta i promenu sastava samih zuba. Kako se nivoi estrogena smanjuju, epitel oralne sluzokože takođe može da se istanji. To žene čini osetljivijim na bol, kao i manje otpornim na razvijanje infekcije u ustima. Rad pljuvačnih žlezda delimično zavisi od hormona, pa i to utiče na proizvodnju pljuvačke i održavanje zadovoljavajuće pH vrednosti u usnoj duplji.
Niži nivoi estrogena takođe utiču na manju proizvodnju pljuvačke u ustima, izazivajući stanje poznato kao suva usta (kserostomija). Suva usta čine neprijatnim gutanje hrane i tečnosti, ali ne samo to, već pogoduju i razvijanju karijesa kada se ne leče. Ostali problemi koje izazivaju suva usta su:
Uz hormonsku aktivnost postoje i drugi uzroci osetljivosti zuba u menopauzi. To su:
Žene u menopauzi i postmenopauzi su u povećanom riziku od osteoporoze zbog opadanja nivoa estrogena. Poznato je da to stanje slabi kosti, što može da dovede do njihovog lakog lomljenja. Iako se uglavnom povezuje sa slabljenjem i krtošću kostiju u celom telu, važno je ne zaboraviti na kosti u ustima, posebno zbog toga što osteoporoza može da izazove recesiju (povlačenje) desni i deformaciju vilice. Krajnji rezultat ponekad je parodontoza i ispadanje zuba.
Ako ste u menopauzi i osećate značajne promene u ustima i sa zubima, ukoliko ometaju ukupni kvalitet života, izuzetno je važno je da se obratite stomatologu. Hormonska supstituciona terapija (HRT) je jedna od mogućih opcija koja može da bude od pomoći u ublažavanju simptoma menopauze. Međutim, nisu sve žene dobri kandidati za HRT zbog ozbiljnih neželjenih efekata, kao što su krvni ugrušci.
Ipak, pojedina istraživanja pokazuju prednosti hormonske supstitucione terapije za probleme oralnog zdravlja u postmenopauzi. Jedna studija na 492 osobe u postmenopauzi upoređivala je reakcije osoba koji su bile na određenim tretmanima za osteoporozu (HRT ili suplementi), sa onima koje nisu primale nikakvu terapiju. Otkriveno je da su osobe na terapiji za prevenciju osteoporoze imali značajno niži rizik od razvoja parodontitisa, teške infekcije desni, koja takođe može oštetiti zube i vilicu.
Važno je posetiti stomatologa ako osećate bilo kakve neobične promene oralnog zdravlja koje ne prolaze, posebno ako su to suva usta, osetljivost zuba ili bol. Dodatne mere prevencije su: