Lezije mozga mogu zahvatiti male do velike oblasti moždanog tkiva, a ozbiljnost stanja može da varira od relativno malog do opasnog po život
Lezije mozga su područje tkiva koje je oštećeno povredom ili nekom bolešću. Iako definicija zvuči jednostavno, shvatanje lezija mozga može da bude komplikovano s obzirom na to da ih postoji mnogo vrsta. Moždane lezije mogu da budu male ili velike, može da ih bude nekoliko ili mnogo, od onih koje su relativno bezopasne do onih opasnih po život.
Lezije mozga mogu da se jave zbog povrede, infekcije, izlaganja određenim hemikalijama, problemima sa imunološkim sistemom i zbog brojnih drugih razloga.
Simptomi lezije mozga variraju u zavisnosti od vrste, lokacije i veličine lezije, a u one koji su uobičajeni za nekoliko tipova lezija mozga spadaju:
– Glavobolje
– Bol ili ukočenost u vratu
– Mučnina, povraćanje i nedostatak apetita
– Promene vida ili bol u očima
– Promene u raspoloženju, ličnosti, ponašanju, mentalnim sposobnostima i koncentraciji
– Gubitak pamćenja ili konfuzija
– Napadi
– Groznica
– Poteškoće u kretanju.
Iako dele zajedničku definiciju, povrede ili oštećenje tkiva u mozgu i lezije mozga se veoma razlikuju. Neke od uobičajenih lezija mozga su:
Apscesi: Apscesi mozga su područja gnojne infekcije i upaljeno tkivo. Nisu uobičajeni, ali su opasni po život. Apscesi mozga se često javljaju nakon infekcije, obično u obližnjoj oblasti, kao što je infekcija uha, sinusa ili zuba. Mogu da se pojave i nakon povrede ili operacije na lobanji.
Arteriovenske malformacije (AVM): AVM je vrsta lezije mozga koja se javlja tokom ranog razvoja. Arterije i vene u mozgu rastu u spletu i postaju povezane strukturama nalik na cevi, koje se nazivaju fistule. Arterije nisu tako jake kao normalne arterije, a vene se često uvećavaju zbog stalnog protoka krvi direktno iz arterija kroz fistule u vene. Ovi krhki sudovi mogu da puknu, propuštajući krv u mozak. Pored toga, moždano tkivo možda neće da dobije dovoljno krvi kako bi pravilno funkcionisalo. Oštećenje mozga može da izazove napade kao prve simptome AVM.
Cerebralni infarkt: Infarkt se odnosi na smrt tkiva. Moždani infarkt ili moždani udar je lezija mozga u kojoj grupa moždanih ćelija umire kada ne dobiju dovoljno krvi.
Cerebralna paraliza: Ova vrsta lezije mozga se javlja kada je beba još uvek u majčinoj utrobi ili tokom porođaja. Cerebralna paraliza ne napreduje tokom vremena, a lezije mozga utiču na sposobnost deteta da se kreće, što takođe može da oteža komunikaciju i srodne veštine. Međutim, mnoga deca sa cerebralnom paralizom imaju normalno intelektualno funkcionisanje.
Multipla skleroza (MS): Sa ovim stanjem, imuni sistem napada i oštećuje nervne obloge (mijelin) u mozgu i kičmenoj moždini. Ove lezije otežavaju pravilno slanje i prijem poruka između mozga i ostatka tela.
Tumori: Tumori su skupine ćelija koje rastu abnormalno iz normalnog tkiva. Neki tumori u mozgu su nekancerozni ili benigni, drugi su kancerogeni. Tumori mogu da se razviju u mozgu, ili da se prošire sa drugih delova tela (metastatski) i obično brzo rasti.
Metode koje se koriste za pronalaženje i dijagnozu lezija mozga zavise od simptoma. U mnogim slučajevima, CT ili kompjuterizovana tomografija i MRI – magnetna rezonanca, pomažu da se precizno odredi lokacija, veličina i karakteristike lezija. Takođe, mogu da se rade krvni i drugi laboratorijski testovi kako bi se pronašli znaci infekcije.
Lečenje zavisi od vrste lezije mozga. Ciljevi lečenja mogu da budu izlečenje, ublažavanje simptoma ili poboljšanje kvaliteta ili dužine života. Uobičajeni pristupi za lečenje lezija mozga su: