Urin može da promeni miris zbog određenih vitamina, manjka vode u organizmu, zbog neke hrane, ali i zbog nekih zdravstvenih problema koji se razlikuju po ozbiljnosti
Urin neprijatnog mirisa, u većini slučajeva ukazuje na bezopasne ili neke manje promene u organizmu, ali, može da bude i znak upozorenja na 4 zdravstvena stanja. Uobičajeno je da kada pijemo određene vitamine ili unosimo nedovoljnu količinu tečnosti urin promeni boju i miris. Ipak, mokraća ne bi trebalo da ima jak miris ako je čovek dobrog zdravlja i dobro hidriran.
Lekari navode da urin neprijatnog mirisa može da bude znak zdravstvenih problema, kao što su nekontrolisani dijabetes i masna bolest jetre. Međutim, i neke bezopasne aktivnosti, poput konzumiranja špargli za ručak i unos određenih vitamina mogu da promene miris urina. Ali, ne treba paničiti ako se promena uoči ujutru, odmah nakon buđenja, jer lekari ističu da je normlano da prvi jutarnji urin ima jači miris.
– Posle noćnog sna, urin je koncentrisaniji i jačeg mirisa, i svetlije žute boje – objašnjava urolog dr Amy Krambeck sa Mayo Clinic i dodaje da van ovog konteksta, urin neprijatnog mirisa može da bude znak nekih zdravstvenih problema koji se razlikuju po ozbiljnosti.
Kao prvo, dr Krambeck ističe da to može da bude znak nekoliko različitih bakterijskih infekcija. Bakterije su sposobne da kontaminiraju urin dok se kreću kroz zaraženo područje u urinarnom traktu, kao što je bešika. Urin neprijatnog mirisa obično je praćen i simptomima kao što je zamućena mokraća, osećaj peckanja prilikom mokrenja ili jak nagon za mokrenjem. Infekciju urinarnog trakta treba lečiti antibioticima kako bi se sprečila infekcija bubrega i njihovo oštećenje.
Kod muškaraca, urin neprijatnog mirisa može da bude uzrokovan prostatitisom – stanjem kada se prostata i bolna područja oko nje upale. Poput infekcije mokraćne bešike, prostatitis može da izazove miris urina nalik pokvarenim jajima. Drugi simptomi prostatitisa su bol oko penisa ili skrotuma. Muškarci takođe mogu iskusiti bol tokom mokrenja ili nakon ejakulacije.
Nekontrolisani dijabetes znači da je nivo šećera u krvi previsok, tokom dužeg vremenskog perioda, čak i ako ga lečite. Simptome su obično češće mokrenje, konstantni osećaj žeđi i drugi problemi koji se dovode u vezu sa dijabetesom. Nekontrolisani dijabetes može da izazove promenu u mirisu urina, koji osim što je jak i neprijatan, dobija i pomalo slatkast miris. Dr Krambeck objašnjava da miris može da bude posledica prisustva šećera i ketona u urinu, jer obe ove supstance, kako podseća, obično se ne nalaze u urinu. A taj proces dešava se jer ljudsko telo pokušava da se oslobodi viška šećera kroz urin. Za neke ljude, neprijatan miris urina je jedan od prvih simptoma koji će iskusiti.
Problemi sa jetrom takođe mogu da budu uzrok što je urin neprijatnog mirisa koja podseća na buđ, plesan. Takav miris potiče od nakupljanja toksina u urinu a razlog je što jetra ne uspeva da ih pravilno razgradi. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD), stanje kada se masnoća nakuplja u jetri, pogađa skoro trećinu ljudi. Povezana je sa mnogim osnovnim problemima kao što su gojaznost ili dijabetes tipa 2. Bolest vremenom može da spreči jetru da pravilno radi kojoj je jedna od uloga uklanjanje toksina poput amonijaka iz tela. Kao rezultat toga, supstanca neprijatnog mirisa može da se nakupi u urinu zbog čega i on poprima isti takav miris.