Uspostavljanje kontrole nad bolom nerava može da bude teško. Dobro je to da lekari imaju mnogo efikasnih načina za lečenje
Kod jakih bolova nerava, mogu da pomognu moćni opioidni lekovi protiv bolova Foto: Shutterstock
Bol nerava ili neuralgija može da se leči lekovima protiv bolova na recept ili antikonvulzivima i antidepresivima, kao i električnom stimulacijom i drugim tehnikama.
Postoji nekoliko vrsta lekova koji pomažu kod bolova nerava. Međutim, neće svi oni koji su ovde navedeni nužno da pomognu za specifičnu vrstu bola. Najbolji izbor za zavisi od uzroka našeg bola, težine, potencijalnih neželjenih efekata i drugih faktora.
– Triciklični antidepresivi koriste se decenijama. Iako se danas ne koriste tako često za lečenje depresije, mogu da imaju važnu ulogu u kontroli simptoma bola nerava. Mnoge studije pokazale su da mogu da pomognu. Ovi lekovi mogu da izazovu neželjene efekte, kao što su vrtoglavica, zatvor, zamagljen vid i stomačni problemi. Možda nisu bezbedni za osobe sa određenim zdravstvenim stanjima, kao što su srčani problemi.
– SNRI (inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina i noradrenalina) noviji su tip antidepresiva koji izgleda da pomaže kod bola nerava. Generalno, ovi lekovi imaju manje neželjenih efekata od tricikličnih antidepresiva. Mogu da budu bezbedniji za neke, posebno starije ljude sa srčanim problemima. Međutim, u borbi protiv bola nerava možda nisu tako efikasni kao triciklici.
Upotreba antidepresiva za bol nerava može imati dodatnu korist, s obzirom na to da se hronični bol često poklapa sa depresijom. Hronični bol može osobu da učini depresivnom, a depresija često može da pogorša iskustvo hroničnog bola. Dakle, ovi lekovi mogu pomoći u poboljšanju raspoloženja, kao i da olakšaju nelagodnost.
Naravno, nekima se ne dopada ideja da uzimaju antidepresive za bolove nerava, jer ih to navodi na pomisao da uzimanje antidepresiva implicira da je bol samo „u njihovim glavama”. Međutim, to uopšte nije slučaj. Reč je o tome da ovi lekovi deluju kod oba stanja.
Mogu da pomognu i drugi lekovi protiv bolova, kao što su doze NSAID-a (nesteroidni antiinflamatorni lekovi). Ali generalno, čini se da ovi lekovi ne deluju dobro na bolove nerava.
Iako su lekovi obično prvi izbor za neuropatski bol, kod ovog problema mogu da pomognu i neki drugi pristupi.
Električna stimulacija. Kada osetite bol nerava, električni signal se šalje sa oštećenog nerva u naš mozak. Neki tretmani za bol nerava funkcionišu tako što šalju sopstvene električne impulse. Ovi naboji elektriciteta prekidaju ili blokiraju signale bola, smanjujući bol koji osećamo.
Druge metode električne stimulacije složenije su i zahtevaju operaciju. Na primer, stimulacija kičmene moždine uključuje implantaciju uređaja u telo koji šalje električne impulse u kičmenu moždinu. Za duboku moždanu stimulaciju (DBS), hirurg implantira elektrode u mozak. Generalno, lekari koriste ove invazivne pristupe samo kada sve ostalo nije dalo željene rezultate.
Bol nerava može teško da se kontroliše. Neke studije navode da mnogi ljudi sa bolom nerava ne dobijaju adekvatne i dovoljno lekova za ublažavanje bolova.
Međutim, to ne znači da treba da prihvatimo život s bolom. Stručnjaci veruju da bi mnogima od onih koji žive u bolovima moglo da se pomogne. Problem je u tome što ne dobijaju odgovarajući tretman. Možda se oslanjaju na lekove koji ne deluju. Ili možda dobijaju prave lekove u pogrešnoj dozi.
Dakle, ako patite od bola nerava i lečenje ne daje odmah povoljne rezultate, ne gubite nadu. Umesto toga, vratite se kod svog lekara i osmislite novi pristup. Ili tražite uput za specijalistu – kao što su specijalista za terapiju bola ili neurolog. Postoji mnogo različitih načina za rešavanje bola nerava. Ako jedan pristup ne pomaže, drugi bi mogli. Kada radite sa stručnjakom i ako ste uporni, možete pronaći nešto što će vam pomoći.