Oticanje limfnih čvorova je zapravo njihova normalna reakcija na "napade" iz spoljne sredine prilikom kojih se štetne materije filtriraju i izbacuju iz organizma
Limfni čvorovi spadaju u organe „prve linije fronta“ našeg tela u odbrani od patogena i infekcija. Zato nije čudno što će nam u nekom trenutku života verovatno biti otečeni, ali je vrlo značajno pratiti ih i u određenoj situaciji, ako se ne radi o infekciji, odreagovati.
Limfni čvorovi postaju otečeni u procesu detektovanja, filtriranja i izbacivanja virusa, bakterije i oštećenih ćelija. „Preuzimaju“ ih limfociti, koji se direktno bore protiv infekcije. Međutim, ako se ne radi o normalnoj aktivnosti našeg imunskog sistema a limfni čvorovi su otečeni, moguće je da je reč o neuporedivo ozbiljnijem stanju. Jedno od mogućih je maligno oboljenje, poznato kao limfom.
Specijalista za limfome i multiple mijelome dr Felipe Samaniego iz MD Amderson Cancer Center (University of Texas) konstatuje da su otečeni limfni čvorovi uobičajeni znak infekcije. Međutim, ovaj stručnjak navodi da su kod većine pacijenata koji stignu do njih sa sumnjom ili dijagnostikovanim karcinomom zvanim limfom, oni takođe uvećani i otečeni. Doktor opisuje i da otečeni limfni čvorovi među nedijagnostikovanim pacijentima obično spadaju u neku od ove dve kategorije:
Većina infekcija, odnosno štetnih materija iz spoljne sredine ulazi u telo kroz respiratorni sistem, prvenstveno na usta i kroz grlo. Zbog toga je jedno od prvih mesta na kome možemo da osetimo da su nam limfni čvorovi otečeni naš vrat. Međutim, pacijenti mogu da napipaju ili osete otečene limfne čvorove i na drugim mestima (najčešće područje prepona ili pazuha). Retko, mogu biti otečeni i po celom telu.
Limfom, vrsta malignog oboljenja krvi koji se razvija iz limfocita, često se otkriva na mamografiji. Vidno polje mamografa pokriva i regiju pazuha, pa se neretko upravo u tom delu tela vide otečeni limfni čvorovi.
Ukoliko ste zabrinuti zbog otečenog limfnog čvora, ali i ako se ne smanjuje nakon dve sedmice, obavezno se javite lekaru. Evo još nekih smernica na koje treba obratiti pažnju:
U najranijim stadijumima limfoma, pacijenti često osećaju svrab, upalne procese na koži ili imaju neobjašnjive osipe. U uznapredovalim slučajevima, javlja se gubitak težine, groznica, noćno znojenje i umor. Pojedinci osećaju jak bol u mišićima nakon konzumiranja alkohola.
Ne zaboravite: otečeni limfni čvorovi obično samo znače da se naš imunski sistem i telo brane od infekcije onako kako bi trebalo. Međutim, ako limfni čvor postaje sve veći i ne povuče se sam u roku od dve nedelje, posetite lekara.