Rak debelog creva je maligni tumor koji se može razviti na nivou cele dužine debelog creva ili na njegovom završnom delu - rektumu
Rak rektuma možda neće izazvati nikakve simptome, posebno u početnim fazama. Mnogi ljudi zanemaruju simptome jer su blagi ili nealarmantni. Kada se pojave bilo kakvi značajni simptomi, rak je generalno u poodmakloj fazi.
Neki od simptoma koji mogu ukazivati na rak rektuma su:
Ovi simptomi ne znače nužno da osoba ima rak rektuma. Međutim, rana konsultacija sa lekarom može pomoći u pravovremenoj dijagnozi i lečenju. Lekaru mora hitno da se skrene pažnja na krvarenje iz rektuma. Žene u PMS-u ne bi trebalo da ignorišu grčeve koji traju duže nego obično mešajući ih sa menstrualnim grčevima. Rektalno krvarenje ili nadimanje mogu se pomešaju sa menstruacijom ili mrljama između menstruacija.
Svaki i bilo koji neuobičajeni simptomi moraju odmah da se saopšte lekaru.
Rak rektuma se odnosi na nekontrolisani rast ćelija u rektumu, koji je poslednji deo debelog creva blizu anusa. Rak rektuma se može javiti izolovano ili zajedno sa rakom debelog creva (najduži deo debelog creva). Rak rektuma i debelog creva naziva se kolorektalni karcinom.
Rektum je dugačak oko 12-15 centimetara. On služi kao privremeno skladište svarene hrane (fecesa) dok ne počne pražnjenje creva.
Rak rektuma može postepeno da se razvija tokom nekoliko godina. Obično počinje kao mala izraslina ili masa, nazvana rektalni polip, ograničena na unutrašnju oblogu rektuma. Neki rektalni polipi, kada se ne leče, mogu prerasti u rak rektuma. Nelečeni rak rektuma može vremenom da se proširi i zahvati druge organe, posebno jetru i pluća.
Rizik od raka rektuma mogu da povećaju određeni uslovi kao što su:
U druge faktore koji mogu da povećaju rizik od raka rektuma spadaju: