Rejnoov fenomen, stanje pri kome nam u uslovima hladnoće burno reaguju zglobovi i koža, može da bude jedan od simptoma dermatomiozitisa
Dermatomiozitis je retka bolest koja se manifestuje upalom i promenama u mišićima i osipom na koži.
Dermatomiozitis može da se javi u bilo kom uzrastu, odnosno životnoj dobi, ali najčešće pogađa odrasle od 50 do 70 godina. Žene imaju dvostruko veće šanse da obole od ove bolesti u odnosu na muškarce. Neke osobe koje obole od dermatomiozitisa imaju i poremećaj vezivnog tkiva ili dijagnozu sličnih neuromišićnih bolesti, kao što je lupus ili reumatoidni artritis.
Tačan uzrok nastanka bolesti još uvek nije poznat, ali se pretpostavlja da je mehanizam identičan kao i kod drugih autoimunih bolesti. Mogući uzroci su:
Simptomi su prvenstveno vezani za poremećaj funkcije krvnih sudova u mušićima i koži, a mogu biti:
Ponekad se slabost mišića širi i na srce, gastrointestinalni trakt i pluća, što može izazvati probleme sa disanjem i kašalj. Kod odraslih osoba može da se javi mogu imati nisku temperaturu, zajedno sa upalom pluća i osetljivošću na svetlost.
Postavljanje, odnosno potvrda dijagnoze dermatomiozitisa najpre zahteva anamnezu i fiziički pregled. Lekar će proveriti opšte zdravstveno stanje, posebno ako postoji sumnja na neke druge, pa i maligne bolesti. Ostali testovi i analize su:
Lečenje zavisi od simptoma, godina života i opšteg zdravlja. Za ovu bolest ne postoji lek, ali se simptomi uz adekvatnu terapiju mogu ublažiti. Moguće je da će lekar tokom vremena menjati terapiju, prilagođavati je stanju pacijenta, odnosno simptomima. Mogući terapijski tretmani za dermatomiozitis su:
Ako imate dermatomiozitis, možda ćete morati da u određenom terapijskom režimu budete do kraja života. Važno je da naučite što više o bolesti i životnim navikama koje pomažu, i da terapiju uzimate redovno. Rana dijagnoza i adekvatno lečenje bolesti sigurno će uticati na kvalitet života i lakši život sa bolešću.