Dijabetička ketoacidoza je stanje koje se javlja usled komplikacija koje izaziva dijabetes i zahteva bolničko lečenje, u suprotnom obolela osoba, ako se ne leči, može da umre
Dijabetička ketoacidoza, takođe poznata kao DKA, je nakupljanje kiselina u krvi, a dešava se kada je šećer u krvi predugo previsok. DKA je ozbiljna komplikacija dijabetesa i može da bude opasna po život, ali obično je potrebno mnogo sati da postane toliko ozbiljna.
Simptomi dijabetičke ketoacidoze mogu da se pojave brzo i mogu čak da budu prvi znak upozorenja da neko ima dijabetes, a najčešći su:
Odmah se javite lekaru ili pozovite hitnu pomoć ako imate bilo koji od simptoma u nastavku i ako su ketoni umereni do visoki kada ih testirate pomoću kućnog pribora, ili ako imate više od jednog simptoma:
Dijabetička ketoacidoza obično se dešava zato što telo nema dovoljno insulina. Ćelije ne mogu da iskoriste šećer u krvi za energiju, pa umesto toga koriste masti kao gorivo. Sagorevanjem masti stvaraju se kiseline koje se nazivaju ketoni. Ako proces potraje neko vreme, oni bi mogli da se nakupe u krvi. Taj višak može da promeni hemijsku ravnotežu krvi i izbaciti ceo sistem.
Ljudi sa dijabetesom tipa 1 su u opasnosti od ketoacidoze, jer njihova tela ne proizvode insulin, a ketoni takođe mogu da porastu zbog:
Dijabetička ketoacidoza može da desi i ljudima sa dijabetesom tipa 2, ali je to ređi slučaj. Ako imate dijabetes tipa 2, posebno kada ste stariji, veća je verovatnoća da ćete zapasti u stanje sa nekim sličnim simptomima, koje se naziva hiperosmolarni hiperglikemijski neketotički sindrom HHNS. o stanje može da dovede do teške dehidracije.
Faktori rizika za dijabetičku ketoacidoz su:
Testiranje ketona radi se kada je šćer u krvi veći od 250 mg/dL (miligrama po decilitru) ili postoji bilo koji od gore navedenih simptoma visokog šećera u krvi, kao što su suva usta, osećaj velike žeđi ili često i obilno mokrenje. Nivo glukoze može se proveriti pomoću trake za testiranje urina, a neki glukozameri mere i ketone. Lekar može da obavi i fizički pregled, upozna se sa svim simptomima i naruči testove za dijagnozu DKA:
Ako čovek ne leči ketoacidozu, mogao bi da se onesvesti, padne u komu i možda i umre. Dijabetička ketoacidoza leči se u bolnici gde se dobijaju hitni tretmani kao što su:
Komplikacije DKA su moguće ako nema potrebe za hitne tretmane kao što su zamena elektrolita i insulin. Te komplikacije su:
Što se tiče prevencije dijabetičke ketoacidoze lekar može da promeni dozu insulina, ili vrstu koju pacijent koristi, kako bi sprečio da se DKA ponovo desi. Dobra kontrola šećera u krvi će pomoći da se izbegne ketoacidoza u budućnosti. Osobe obolele od djabetesa trebalo bi da kontrolišu glukozu kroz ishranu, vežbe, lekove i brigu o sebi. Savet lekara je da bi trebalo pratiti sledeće korake kako bi se sprečila dijabetička ketoacidoza: