Direktno istraživanje pluća može da bude i teško i invazivno, ali, na sreću, ona sadrže mnogo krvnih sudova tako da će se novi tretmani lečenja zasnivati na biohemijskim promenama u plućima
Osobe sa astmom, od koje boluje oko 262 miliona ljudi u svetu, uskoro bi mogle da dobiju efikasniji tretman koji će im omogućiti lakše disanje zahvaljujući rezultatima novog istraživanja koje je vodio Edith Cowan University. Studija objavljena u European Respiratory Journal, koju su vodili dr Stacey Reinke sa ECU i dr Craig Wheelock sa švedskog Karolinska Institute, otkrila je da teški astmatičari imaju jasan biohemijski (metabolit) profil, koji se može otkriti u urinu, u poređenju sa blagim do umerenim astmatičarima i zdravim osobama.
Istraživači su analizirali uzorke urina od više od 600 učesnika iz 11 zemalja u okviru U-BIOPRED studije, inicijative koja se realizuje širom Evrope kako bi se identifikovali i bolje definisali različiti podtipovi teške astme. Naučnici su otkrili da je specifična vrsta metabolita, nazvanog karnitini, smanjena kod teških astmatičara. A karnitini igraju važnu ulogu u stvaranju ćelijske energije i imunološkim odgovorima. Ova nova otkrića, kako je istaknuto, pomoći će istraživačima da rade na novim, efikasnijim terapijama za astmatičare.
Dr Stacey Reinke iz Centra za integrativnu metabolomiku i računarsku biologiju na Edith Cowan University naglasila je da je od vitalnog značaja da se poboljša lečenje astme. Ona je navela primer da oko 2,7 miliona Australijanaca ima astmu, a u 2020. bilo je 417 smrtnih slučajeva povezanih sa astmom.
– Teška astma je stanje kada neko ima pati od nekontrolisane astme, uprkos tome što se leči lekovima i adekvatnim terapijama. Kako bismo identifikovali i razvili nove opcije lečenja, prvo moramo bolje da definišemo osnovne mehanizme bolesti – naglasila je dr Reinke. Jedan od načina da se to uradi je da se ispita hemijski profil tela, ili „metabolom“, koji daje snimak trenutnog fiziološkog stanja osobe i daje koristan uvid u procese bolesti.
– U ovom slučaju, uspeli smo da koristimo urinarni metabolom astmatičara kako bi identifikovali fundamentalne razlike u energetskom metabolizmu, koje mogu da predstavljaju metu za nove intervencije u kontroli astme – istakla je dr Reinke.
Dr Reinke je objasnila da može da bude teško i invazivno direktno istražiti pluća, ali, na sreću ona sadrže mnogo krvnih sudova.
– Upravo zbog toga sve biohemijske promene u plućima mogu da uđu u krvotok, a zatim se izluče urinom. Ovo su preliminarni rezultati, ali mi ćemo nastaviti da istražujemo metabolizam karnitina kako bismo procenili njegov potencijal kao novi cilj lečenja astme – navela je dr Reinke i podsetila da urinarni metabotip teške astme pokazuje smanjenje metabolizma karnitina, nezavisno od oralnog lečenja kortikosteroidima.