Svako od nas trebalo bi da stekne naviku da sam pregleda pazuhe, grudi ili testise kako bi znali šta je normalno, a šta nije. Tako se najlakše otkrivaju novoizrasle kvržice koje mogu da ukažu na karcinom
Potkožne kvržice su najčešće bezopasne, iako je zabrinjavajuće svako saznanje da su se pojavile, ali, nekada mogu i da ukažu i na razvoj ozbiljne bolesti. Lekari poručuju da nije svaka kvržica razlog za uzbunu. Međutim, ukoliko potkožna kvržica ne prođe posle dve nedelje otkako se pojavila, to je razlog zbog kog je neophodno otići na lekarski pregled. Upravo zbog toga je važno redovno proveravati svoje telo i redovno se pregledati kako bi se brzo uočile sve nove promene ili kvržice. Preporuka lekara je da svako od nas treba da stekne naviku da sam pregleda svoje pazuhe, grudi ili testise kako bi znali šta je „normalno“, a šta nije.
Nekancerogene ili benigne kvržice ne bi trebalo da nas brinu, a na oko i dodir izgledaju ovako:
S druge strane, postoje neke karakteristike koje čine kvržice posebno zabrinjavajućim i koje bi trebalo da pregleda lekar:
Uvek posetite lekara ako imate kvržicu koja:
Kvržice i otekline mogu se da pojave bilo gde na našem telu. Neke kvržice su specifične za jedno mesto, dok druge mogu da se pojave na mnogo različitih delova tela. Uobičajeni primeri su:
Lipoma – benigna masna kvržica, koja je glatka, meka i može da se zgnječi na dodir
Bradavice – male, meke, mesnate izrasline na koži
Cista – kvržica ispunjena tečnošću ispod površine kože, koja se pomera kada je dodirnete
Apsces kože – tvrda, bolna kvržica koja može biti crvena i vruća na dodir. Apscesi kože obično sadrže gnoj i znak su infekcije.
Najkritičniji delovi tela na kojima se kvržice pojavljuju su grudi, pazuh, prepone, testisi, vrat, ruke, zglobovi i zadnjica.
Važno je zapamtiti da su kvržice na dojkama česte i kod muškaraca i kod žena i da većina njih nije uzrokovana rakom dojke, iako se odmah na njega pomisli. Moguće je da je u pitanju fibroadenom – benigna kvržica dojke, koja se sastoji od fibroznog tkiva i tkiva žlezde. Takođe, može da bude i cista. Ciste na dojkama su uobičajene kvržice na dojkama, koje se prirodno razvijaju kako se dojke menjaju sa godinama zbog promena u nivou hormona. Fibroadenomi su glatke kvržice, koje lako mogu da se pomeraju ispod kože kada se pritisnu pa je ljudima, koji imaju fibrocistične dojke, teško da primete novu kvržicu. Ciste dojke mogu biti meke ili tvrde i mogu da variraju u veličini. Obično su ovalne ili okrugle i mogu brzo da se razviju bilo gde u grudima. Povremeno mogu da budu neprijatne, pa čak i vrlo bolne.
Kvržice raka dojke su često tvrde i bezbolne (iako neke mogu da budu bolne), nepravilnog oblika i različite od okolnog tkiva dojke. Preporuka je da se jednom mesečno proveravaju grudi kako bi se žena upoznala kako obično izgledaju i šta osećaju pod prstima. Ukolioko žena primeti bilo šta neuobičajeno, treba da zakaže pregled, jer bilo koju kvržicu na dojci treba da pregleda lekar.
Najčešći uzrok kvržica na vratu ili pazuhu su otečene žlezde (ili limfni čvorovi) poznate kao limfadenopatija. Otečene žlezde često su uzrokovane blagim infekcijama poput prehlade, upale grla i tonzilitisa. Ređe, žlezde mogu da oteknu zbog stanja, kao što su reumatoidni artritis ili rak. Ostale kvržice na vratu mogu da budu razlog gušavosti, što je abnormalno oticanje štitne žlezde. Gušavost izaziva pojavu kvržice na prednjem delu vrata. Veličina strume može da varira i može da se pomera gore-dole kada osoba guta. Otečene žlezde su vrlo osetljive, bolne kvržice sa obe strane vrata, ispod vilice ili pazuha. Ozbiljnija stanja mogu da dovedu do toga da žlezde postanu veoma tvrde i bezbolne. Vrat i pazuhe treba otprilike pregledati jednom mesečno, a preporučuje se u isto vreme kada se pregledaju dojke.
Kvržice i otekline u testisima mogu da imaju različite uzroke. To mogu da budu bezopasne kvržice, kao što su ciste ispunjene tečnoću ili otečene vene koje se nazivaju varikokele. Ali, ponekad su znak ozbiljnog problema kao što je rak testisa. Testisi normalno treba budu bez ikakvih izbočina ili kvržica, najbolje je da se proveravaju svakog meseca, kako bi se muškarac upoznao sa njihovim normalnim oblikom i veličinom. Ali, u suprotnom kvržice mogu da ukažu na karcinom testisa. Rani znaci raka testisa su:
Uobičajeni uzroci pojave kvržice u predelu prepona su otečene žlezde, proširena vena poznata kao saphena varix, i polno prenosive infekcije poput genitalnih bradavica. Kila se takođe može pojaviti u predelu prepona. Kvržice nastale zbog kile se često mogu gurnuti nazad ili nestaju kada čovek legne. Pojavljuju se i zbog kašljanja ili naprezanja, a povremeno mogu da postanu bolne.
Ganglijske ciste su benigne kvržice koje se razvijaju duž tetiva ili zglobova ruku. Mogu se javiti kod ljudi koji imaju osteoartritis ili koji su ranije imali povrede zglobova ili tetiva. Ganglijske ciste su okrugle ili ovalne i ispunjene su tečnošću nalik na žele. Mogu da budu kao mali, čvrsti vodeni balon, a čim je primetite potrebno je javiti se prvo lekaru opšte prakse.
Kvržica oko ili unutar čmara može da bude posledica hemoroida. Vene mogu da se rastegnuti pod pritiskom, uzrokujući izbočine i otoke, pri čemu se stvaraju male, okrugle grudvice. Ovo stanje može da bude uzrokovano naprezanjem tokom pražnjenja creva, zatvorom ili dijarejom, trudnoćom i podizanjem teških tereta. Kvržica takođe može da bude uzrokovana rektalnim prolapsom, kada deo tkiva unutrašnjosti čmara viri iz anusa, podsećaju lekari. Ovaj slučaj zahteva obavezan pregled kako bi se isključilo nešto ozbiljnije.