Ne pokušavajte da spasete osobu koja se davi kada ste i vi u vodi, osim ako niste specijalno obučeni za to. Postoji dobar razlog da se ovo pravilo poštuje
Davljenje u vodi možemo prepoznati prema tačno definisanim karakteristikama koje treba na pravilan način prepoznati, ukoliko se nađemo u takvoj situaciji na plaži ili na bazenu. A da li bismo mogli, umeli da preduzmemo mere i spasimo osobu koja se davi? Stručnjaci podsećaju da čak i najiskusniji plivači mogu da budu u opasnosti ako je loše vreme, ako su jake struje ili ako nekome zatreba hitna medicinska pomoć u vodi. Većina nesreća sa utapanjem, kako ističu, se može sprečiti, ali treba imati u vidu da se u samo nekoliko sekundi može dogoditi tragedija.
S obzirom na to da je teško utvrditi da li se neko zaista davi, American College of Emergency Physicians (ACEP) objavio je smernice, pokazatelje koji ukazuju da će se neko utopiti:
Ako vam na osnovu svega navedemo izgleda da je neko u nevolji u vodi, odmah preduzmite mere. Potražite pomoć spasioca ili pozovite Hitnu pomoć. Ne pokušavajte da spasete osobu koja se davi kada ste i vi takođe takođe u vodi, osim ako niste obučeni za to. Ljudi koji se dave mogu da se uspaniče i pokušaju da povuku bilo koga u blizini pod vodu sa sobom, objašnjavaju pripadnici Američkog koledža lekara hitne pomoći ACEP. Umesto toga, produžite ili bacite plutajući predmet osobi koja je u nevolji. Kada bezbedno izađu iz vode, nagnite im glavu unazad, podignite bradu i proverite da li ima daha. Okrenite osobu na bok da biste joj pomogli da izbaci vodu koje se nagutala. Ako osoba ne diše, svako ko je obučen treba da preduzme reanimaciju samo rukama, dok ne stigne Hitna pomoć.
Jednostavni koraci za izbegavanje opasnosti u vodi mogu da pomognu kako bi svi bili bezbedni. Zato treba imati na umu sledeće korake: