Šta izaziva rak grla i po kojim simptomima se može prepoznati
Priredio/la: I. V.
Grlo je mišićna cev koja počinje iza nosa i završava se na vratu, a rak grla najčešće počinje u ravnim ćelijama koje oblažu njegovu unutrašnjost
Rak grla je karcinom koji se razvija u grlu (ždrelu) ili u larinksu, govornom aparatu, u ravnim ćelijama koje oblažu unutrašnjost grla
Foto: Shutterstock
Rak grla je karcinom koji se razvija u grlu (ždrelu) ili u larinksu, takozvanoj govornoj kutiji ili aparatu. Grlo je mišićna cev koja počinje iza nosa i završava se na vratu, a rak grla najčešće počinje u ravnim ćelijama koje oblažu unutrašnjost grla. Govorni aparat ili govorna kutija nalazi se odmah ispod grla i takođe je podložna razvoju karcinoma grla, a sastoji se od hrskavice i sadrži glasne žice, koje vibriraju kako bi proizvele zvuk kada razgovaramo.
Koje vrste raka grla postoje?
Rak grla je opšti termin koji se odnosi na karcinom koji se razvija u grlu (rak faringsa) ili u govornom aparatu (rak larinksa). Iako većina karcinoma grla ima iste vrste ćelija, specifični termini se koriste za razlikovanje dela grla gde je rak nastao:
Rak nazofarinksa počinje u nazofarinksu – delu grla odmah iza nosa
Rak orofarinksa počinje u orofarinksu – delu grla odmah iza usta, koji obuhvata i krajnike
Rak hipofarinksa (rak laringofarinksa) počinje u hipofarinksu (laringofarinksu) – donjem delu grla, neposredno iznad jednjaka i dušnika
Rak glotisa počinje u glasnim žicama
Rak supraglotisa razvija se u gornjem delu govorne kutije i i reč je o karcinomu koji utiče na epiglotis – komad hrskavice koji sprečava hranu da uđe u dušnik
Subglotični rak počinje u donjem delu glasovne kutije, ispod glasnih žica.
Po kojim simptomima se može prepoznati rak grla?
Simptomi raka grla mogu da budu:
Kašalj
Promene u glasu, kao što je promuklost ili nerazgovetan govor
Rak grla nastaje kada ćelije u grlu razviju genetske mutacije koje uzrokuju da ćelije nekontrolisano rastu i nastavljaju da žive nakon što bi zdrave ćelije normalno umrle. Tako nagomilane ćelije mogu da formiraju tumor u grlu. Još uvek nije jasno šta uzrokuje mutaciju koja je uzrok nastanka karcinoma grla. Ali, lekari su identifikovali faktore koji mogu da povećaju rizik:
Upotreba duvana, pušenje i korišćenje duvana za žvakanje
Prekomerna upotreba alkohola
Virusne infekcije, uključujući humani papiloma virus (HPV) i Epstein-Barr virus
Ishrana bez voća i povrća
Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)
Izloženost toksičnim supstancama na poslu.
Prevencija – saveti za sprečavanje nastanka ove vrste karcinoma
Ne postoji dokazan način da se spreči pojava raka grla. Ali, kako bi smanjili rizik od raka grla, svako može:
da prestane da puši ili da uopšte ne počne da puši. Ako pušite, prestanite. Ako ne pušite, ne počinjite. Prestanak pušenja može da bude veoma težak, ali i za to može da se potraži pomoć.
da umereno konzumira alkohol, ako ga uopšte pije. Za zdrave odrasle osobe to znači do jedno piće dnevno za žene i do dva pića dnevno za muškarce.
bira zdravu ishranu, bogatu voćem i povrćem. Vitamini i antioksidansi u voću i povrću mogu da smanje rizik od raka grla. Dobro je jesti različito šareno voće i povrće.
da se zaštiti od HPV. Smatra se da su neki karcinomi grla uzrokovani seksualno prenosivom infekcijom humanim papiloma virusom (HPV). Možete smanjiti rizik od HPV tako što ćete ograničiti broj seksualnih partnera i koristiti kondom svaki put kada imate seks. Raspitajte se o dostupnosti HPV vakcine, koja može da smanji rizik od raka grlića i drugih karcinoma povezanih sa HPV.