Svaku izraslinu ili kvržicu na telu treba pratiti, i ako dostigne određene dimenzije, menja izgled, boju i osećaj pri dodiru, neophodna je javiti se lekaru
Kvržice i izrasline na telu uvek izazivaju zabrinost, pre svega zbog toga što u nekim slučajevima mogu da budu simptom pojave karcinoma. Ali, ne bi svaka kvržica trebalo da izaziva zabrinutost, niti je vredna gubitka sna, jer, kako navode stručnjaci, dobra vest je da je većina tih grudvica bezopasna s obzirom na to da brojna kožna ili medicinska stanja mogu da uzrokuju pojavu kvržica na površini ili neposredno ispod kože. Kada kvržice postanu veće od loptice za golf, na primer, ili postaju sve veće, ili su bolne bez obzira na njihovu lokaciju, obavezna je lekarska pomoć.
Kvržice koje nisu razlog za zabrinutost, odnosno nisu tako ozbiljne, imaju neke karakteristike:
Lekari naglašavaju da je jedan od glavnih pokazatelja da li pojava kvržice može da se dovede u vezu sa specifičnom traumom ili aktivnošću. Sportisti svih nivoa doživljavaju, na primer, povremene udarce kao rezultat vežbanja, treninga, takmičenja ili druge fizičke aktivnosti. U tom slučaju, preporučuje se da se sledi osnovni RICE metod: mirovanje, led, kompresija i elevacija (podizanje). Ako se vremenom kvržica ili otok popravi, to je ohrabrujući znak da je bezopasan i nema razloga za brigu, ističu lekari.
Jedno od najčešćih stanja koje izazivaju kvržice, izrasline ili otok su ciste. Neke uobičajene ciste, kao što je Bekerova cista, stvaraju ispupčenje ispunjeno tečnošću, koje se formira iza kolena i ganglijske ciste. Ovo su zaobljene kvržice ispunjene tečnošću nalik želeu, koja se može razviti na tetivama i zglobovima.
U retkim slučajevima, neobjašnjiva kvržica, izraslina ili otok mogu da budu znak ozbiljnijeg problema koji se dešava ispod kože. Izbočine koje su kancerogene su obično velike, tvrde, bezbolne na dodir i pojavljuju se spontano. Masa postepeno raste tokom nedelja i meseci. Kancerozne kvržice, koje se mogu osetiti sa spoljašnje strane tela, mogu da se pojave u dojkama, testisima ili na vratu, ali i na rukama i na nogama.
Jedna vrsta kancerozne kvržice, koja se može formirati skoro bilo gde u telu, naziva se sarkom mekog tkiva odraslih. Meka tkiva su mišići, tetive (trake vlakana koje povezuju mišiće sa kostima), masno tkivo, krvni sudovi, limfni sudovi, nervi i tkiva oko zglobova. Najčešće se sarkom mekog tkiva kod odraslih razvija u nogama, rukama, grudima ili u predelu iza abdomena, koji se zove retroperitoneum.
Sarkom mekog tkiva odraslih je bolest u kojoj se maligne ćelije formiraju u mekim tkivima tela. U ranim fazama retko izaziva simptome, jer se tumori često nalaze duboko u tkivu. Sarkomi mekog tkiva mogu da narastu i da budu prilično veliki, pre nego što izazovu simptome, jer su često usađeni duboko u telo. Sarkomi mekog tkiva najčešće se osećaju kao mase ili kvrge i mogu da budu bolne. Ako se tumor nalazi u abdomenu, može da izazove mučninu ili osećaj nadutosti, kao i bol. Onkolozi navode da je odrasli sarkom mekih tkiva retkost. Među odraslima, on predstavlja manje od 1 odsto svih karcinoma.
Druga stanja takođe mogu da izazvu otok, koji dovodi do novih kvržica. Iako ovo možda nije povezano sa hitnim stanjem, treba ih pratiti i razgovarati sa svojim lekarom: