Kod raka bešike, mokraća može da ima promenjenu boju, ali može da izgleda i potpuno normalno i da se prisustvo krvi otkrije tek analizom urina
Rak bešike je vrsta malignog oboljenja koje počinje u ćelijama bešike. Postoji nekoliko vrsta ovog karcinoma, a ono što je važno znati je da se uglavnom otkriva u ranoj fazi. Zbog toga je značajno obratiti pažnju na neke jasne simptome. Međutim, i sa izlečenjem, recidivi su mogući.
Bešika je šuplji mišićni organ u donjem delu stomaka koji skladišti urin. Rak bešike najčešće počinje u urotelnim ćelijama koje oblažu unutrašnjost naše bešike. Ovakve ćelije se takođe nalaze u našim bubrezima i cevima (ureterima) koje povezuju bubrege sa bešikom. Inače, urotelni rak se može razviti i u bubrezima i ureterima, ali je mnogo češći upravo u bešici.
Većina karcinoma mokraćne bešike dijagnostikuje se u ranoj fazi. Tada je ovaj rak izlečiv, i sa dobrim prognozama. Međutim, čak i ako je otkriven i lečen u ranoj fazi, može da se vrati. Zbog toga je osobama lečenim od karcinoma mokraćne bešike obavezno raditi redovno određene kontrolne testove.
Neki znaci i promene koje ukazuju da možda imamo ovu bolest jesu:
Rak bešike počinje kada ćelije u bešici razviju promene (mutacije) u svojoj DNK. DNK ćelije sadrži „uputstva“ koja joj diktiraju šta da radi. Promene koje u DNK dese „kažu“ ćeliji da se brzo razmnožava i da nastavi da živi i kada zdravi deo ćelije odumre. Takve izmenjene, abnormalne ćelije formiraju tumor koji napada i uništava normalno telesno tkivo.
Vremenom, abnormalne, izmenjene ćelije mogu da se odvoje i prošire i na druge organe, zapravo da metastaziraju kroz naše telo.
U zavisnosti od toga koje ćelije su u našoj bešici postale kancerogene, određuje se tip raka bešike. Lekari koriste ove informacije da bi utvrdili koja opcija terapijskog lečenja je za nas i naše stanje najbolja.
Urotelni karcinom se javlja u ćelijama koje oblažu unutrašnjost bešike. Urotelne ćelije se šire kada je naša bešika puna, a skupljaju se kada je prazna. Iste ovakve ćelije oblažu unutrašnjost uretera i uretre. I na tim mestima se mogu formirati maligni tumori. Urotelni karcinom je najčešći tip raka mokraćne bešike.
Karcinom skvamoznih ćelija je u vezi sa hroničnom iritacijom bešike. Na primer, može da se razvije usled infekcije ili dugotrajne upotrebe urinarnog katetera. Rak skvamoznih ćelija je neuporedivo ređi od karcinoma urotelnih ćelija, a češći je u delovima sveta gde je jedan tip parazitske infekcija (šistosomijaza) čest uzrok infekcija bešike.
Adenokarcinom počinje u ćelijama koje su deo žlezde zaduženih za lučnjue sluzi u bešici. Javlja se veoma retko. Inače, neki karcinomi bešike mogu da se razviju uz izmenu više vrsta ćelija.
Faktori koji mogu povećati rizik od raka mokraćne bešike uključuju:
Iako ne postoje garancije da nećemo dobiti ovu vrstu karcinoma, neke korake u cilju smanjenja rizika možemo da preduzmemo i sami: