Zdravlje

Rak bešike se uglavnom otkriva u ranoj fazi i uspešno leči, ali je moguće i da se vrati

Priredio/la: Ma.R.

Kod raka bešike, mokraća može da ima promenjenu boju, ali može da izgleda i potpuno normalno i da se prisustvo krvi otkrije tek analizom urina

Rak bešike je vrsta malignog oboljenja koje počinje u ćelijama bešike. Postoji nekoliko vrsta ovog karcinoma, a ono što je važno znati je da se uglavnom otkriva u ranoj fazi. Zbog toga je značajno obratiti pažnju na neke jasne simptome. Međutim, i sa izlečenjem, recidivi su mogući.

Iste ćelije se nalaze u još nekim tkivima, ali se rak bešike javlja najčešće u ovom organu

Bešika je šuplji mišićni organ u donjem delu stomaka koji skladišti urin. Rak bešike najčešće počinje u urotelnim ćelijama koje oblažu unutrašnjost naše bešike. Ovakve ćelije se takođe nalaze u našim bubrezima i cevima (ureterima) koje povezuju bubrege sa bešikom. Inače, urotelni rak se može razviti i u bubrezima i ureterima, ali je mnogo češći upravo u bešici.

Većina karcinoma mokraćne bešike dijagnostikuje se u ranoj fazi. Tada je ovaj rak izlečiv, i sa dobrim prognozama. Međutim, čak i ako je otkriven i lečen u ranoj fazi, može da se vrati. Zbog toga je osobama lečenim od karcinoma mokraćne bešike obavezno raditi redovno određene kontrolne testove.

Rak bešike i simptomi koji ukazuju na njega

Neki znaci i promene koje ukazuju da možda imamo ovu bolest jesu:

  • krv u urinu (hematurija) – urin ima promenjenu, ponekad i jarko crvenu boju, ali mokraća može da izgleda i potpuno normalno a da se krv otkrije tek analizom urina
  • učestalo mokrenje
  • bol pri mokrenju
  • bol u leđima.

Mogući uzroci pojave raka bešike

Rak bešike počinje kada ćelije u bešici razviju promene (mutacije) u svojoj DNK. DNK ćelije sadrži „uputstva“ koja joj diktiraju šta da radi. Promene koje u DNK dese „kažu“ ćeliji da se brzo razmnožava i da nastavi da živi i kada zdravi deo ćelije odumre. Takve izmenjene, abnormalne ćelije formiraju tumor koji napada i uništava normalno telesno tkivo.

Vremenom, abnormalne, izmenjene ćelije mogu da se odvoje i prošire i na druge organe, zapravo da metastaziraju kroz naše telo.

Vrste raka bešike

U zavisnosti od toga koje ćelije su u našoj bešici postale kancerogene, određuje se tip raka bešike. Lekari koriste ove informacije da bi utvrdili koja opcija terapijskog lečenja je za nas i naše stanje najbolja.

Urotelni karcinom se javlja u ćelijama koje oblažu unutrašnjost bešike. Urotelne ćelije se šire kada je naša bešika puna, a skupljaju se kada je prazna. Iste ovakve ćelije oblažu unutrašnjost uretera i uretre. I na tim mestima se mogu formirati maligni tumori. Urotelni karcinom je najčešći tip raka mokraćne bešike.

Karcinom skvamoznih ćelija je u vezi sa hroničnom iritacijom bešike. Na primer, može da se razvije usled infekcije ili dugotrajne upotrebe urinarnog katetera. Rak skvamoznih ćelija je neuporedivo ređi od karcinoma urotelnih ćelija, a češći je u delovima sveta gde je jedan tip parazitske infekcija (šistosomijaza) čest uzrok infekcija bešike.

Adenokarcinom počinje u ćelijama koje su deo žlezde zaduženih za lučnjue sluzi u bešici. Javlja se veoma retko. Inače, neki karcinomi bešike mogu da se razviju uz izmenu više vrsta ćelija.

Faktori rizika za pojavu raka bešike

Faktori koji mogu povećati rizik od raka mokraćne bešike uključuju:

  • pušenje – cigareta, cigare ili duvan izazivaju akumulacije štetnih hemikalija u urinu, one oštećuju sluznicu bešike i to povećava rizik
  • starost (godine života) – većina osoba sa dijagnozom raka mokraćne bešike starija je od 55 godina
  • muški pol – muškarci imaju veću verovatnoću da dobiju rak mokraćne bešike nego žene
  • izloženost određenim hemikalijama – bubrezi igraju ključnu ulogu u filtriranju štetnih hemikalija iz krvotoka i slanja u bešiku; hemikalije povezane sa rizikom od raka mokraćne bešike su arsen i jedinjenja koja se koriste u proizvodnji boja, gume, kože, tekstila i boja
  • prethodno lečenje raka – upotreba ciklofosfamida povećava rizik od raka bešike, pa ljudi koji su imali zračnu terapiju u nivou karlice imaju veći rizik od pojave raka bešike
  • hronična upala bešike – hronične ili ponovljene urinarne infekcije ili upale (cistitis), uz dugotrajnu upotrebe urinarnog katetera, povećavaju rizik od karcinoma skvamoznih ćelija bešike
  • lična ili porodična istorija raka – ako ste već imali rak mokraćne bešike velika je verovatnoća da se vrati, a porodična istorija raka bešike kao i Linčovog sindroma, poznatog kao nasledni nepolipozni kolorektalni kancer (HNPCC), povećava rizik od raka u urinarnom sistemu, debelom crevu, materici, jajnicima i drugim organima.

Postoji li prevencija

Iako ne postoje garancije da nećemo dobiti ovu vrstu karcinoma, neke korake u cilju smanjenja rizika možemo da preduzmemo i sami:

  • život bez konzumiranja cigareta
  • oprez i adekvatna zaštita ako radimo sa hemikalijama
  • raznovrsna ishrana sa više voća i povrća jer je puno antioksidanata koji su važni u sprečavanju pojave raka i smanjenju oksidativnog stresa.