Dalja naučna istraživanja mogla bi da budu usmerena na potencijalne veze između unosa natrijuma i rizika od raka dojke
Utvrđivanje nivoa natrijuma u tumorima dojke mogao bi biti efikasan način za određivanje težine raka dojke i efikasnosti hemioterapije, tvrdi studija objavljena u časopisu The British Journal of Cancer. Nova studija navodi da bi snimak magnetne rezonance mogao da otkrije količine natrijuma u tumorima raka dojke kod miševa.
Stručnjaci stalno naglašavaju da su redovni pregledi najbolja zaštita od raka dojke. Mogućnosti izlečenja su veće ako se bolest otkrije u najranijoj fazi, a timovi naučnika svakodnevno nastoje da pronađu nove mogućnosti lečenja. Poseban oprez savetuje se osobama sa istorijom karcinoma dojke u porodici. Američki stručnjaci savetuju ženama od 45 do 54 godine redovne preglede dojki svake godine, a nakon 55 godine mamografsko snimanje najmanje jednom godišnje.
U slučaju bolesti terapija zavisi od tipa karcinoma i faze bolesti. Rak dojke, ipak se najčešće leči operativnim zahvatom, radio i hemioterapijom. Naučnici su pokušali da utvrde da li posmatranje koncentracije natrijuma u tumorima može pomoći stručnjacima da lakše utvrde stadijum karcinoma i način lečenja.
Istraživači su posmatrali tumore raka dojke kod miševa koristeći magnetnu rezonancu i difuziono-ponderisanu sliku. Otkriveno je da su tumori raka dojke imali povišene nivoe natrijuma u poređenju sa netumorskim delovima.
Ovi tumori su nakon toga lečeni docetakselom, vrstom hemioterapije koja usporava rast tumora. Zaključeno je da su se posle terapije smanjili nivoi natrijuma u tumorima raka dojke.
Medicinski stručnjaci mogli bi da koriste magnetnu rezonancu kao dodatnu metodu za otkrivanje raka dojke. Kombinovanje tehnika magnetne rezonance i difuziono-ponderisane slike olakšalo bi određivanje tipa tumora, smatraju stručnjaci. Ovaj kombinovani pristup može biti efikasan metod i za utvrđivanje efikasnosti terapije.
Autor studije dr William J. Brackenbury objašnjava da nivo natrijuma može biti rani signal maligniteta.
– Rezultati sugerišu da je natrijum koristan biomarker kada je u pitanju reakcija organizma na terapiju – kaže dr Brackenbury.
Ova studija je rađena samo na životinjama, zato su potrebna dalja istraživanja kako bi se utvrdilo koliko će ova metoda biti efikasna i na ljudima. Nije do kraja jasno, kako nivo natrijuma u tumorima utiče na način lečenja. Smatra se da na nivoe natrijuma mogu uticati i tip raka i vrsta hemioterapije koja se primenjuje u lečenju.
Stručnjaci koji su učestvovali u ovom istraživanju veruju da zapažanja ukazuju na promene na intracelularnom nivou natrijuma u tumorima raka dojke. Dalji radovi mogli bi da budu usmereni na potencijalne veze između unosa natrijuma i rizika od raka dojke, smatra dr Arif Kamal.
– Studija predstavlja rane nalaze mogućih alternativnih radioloških markera raka dojke. Biće potreban dalji rad kako bi se potvrdilo da li se ova otkrića mogu primentiti i na ljude, ali i da se ustanovi da li postoji neka veza između unosa natrijuma i rizika od raka dojke- dodao je Kamal.
Ovi rezultati su ipak doprinos novim potencijalnim dijagnostičkim metodama kada je u pitanju rak dojke.
– Daleko smo još od toga da ovaj marker uvedemo u široku kliničku uopotrebu. Potrebno je još istaživanja koja će nastojati da bolje shvate delovanje natrijuma na tumore – rekao je dr Brakenberi.