Budući da osobe sa dijebetesom imaju tendenciju da se znoje više u gornjem delu tela, ova neravnoteža može da dovede do ukupne anhidroze, što je posebno opasno zbog pojave dijabetesnog stopala
Pored mnogih drugih problema koje izaziva, dijabetes može značajno da poremeti proces znojenja. Ono kod osoba sa dijabetesom može da bude prekomerno, ali i da izostane u potpunosti. Takođe, do poremećenog procesa znojenja može da dođe i bez nekog očiglednog razloga koji bi mogao da bude u direktnoj vezi sa regulisanjem telesne temperature i ovim prirodnim načinom hlađenja tela.
Komplikacije sa znojenjem nisu nešto što bi osobe sa dijabetesom trebalo da zanemare, prvenstveno zato što je možda došlo do neke nagle promene nivoa šećera u krvi. Do znojenja i kod zdravih, i kod osoba sa nekom bolešću dolazi uglavnom iz dva razloga:
Neke bolesti, kao što je dijabetes, mogu da poremete normalno znojenje bez obzira na vremenske okolnosti. Telo, naime, ponekad dolazi u nemogućnost regulisanja telesne temperature i kada je veoma hladno, i kada je spoljna temperatura visoka.
Najčešće dolazi do većeg lučenja znoja u sledećim regijama tela:
Osobe sa dijabetesom tipa 1 često imaju problem sa prekomernim znojenjem i to gornjeg dela tela, dok je znojenje donjih delova, uz stopala, generalno manje izložen znojenju. Najčešći razlozi za neobično i pojačano znojenje kod osoba sa dijabetesom su:
Kada se telo previše zagreje, nervni sistem signalizira znojnim žlezdama da luče znoj kako bi došlo do hlađenja. Deo nervnog sistema zadužen za kontrolu znojenja naziva se sudomotorna funkcija. Dijabetes može da dovede do oštećenja nerava, tako da su pod rizikom otkazivanja ili promene funkcije i nervi koji učestvuju u procesu znojenja. Ako ih dijabetes ošteti, ovi nervi mogu ili da pošalju pogrešnu poruku znojnim žlezdama, ili da je ne pošalju uopšte.
Pojačano znojenje kod pacijenata obolelih od dijabetesa može da se javi:
Anhidroza je suprotno stanje i odnosi se na nemogućnost proizvodnje dovoljno znoja. Telu će biti teško da se ohladi u okruženju pod visokom temperaturom. Kao i kod prekomernog znojenja, i ovo može biti posledica oštećenja nerava koji kontrolišu rad znojnih žlezda. Kod anhidroze, one ne primaju nervni signal da izbacuju znoj, čak i kada se znojenje desi, proces se ne detektuje. Budući da osobe sa dijebetesom imaju tendenciju da se znoje više u gornjem delu tela, ova neravnoteža može da dovede do ukupne anhidroze. To je posebno opasno kod osoba sa dijebetesom zbog pojave dijabeteskog stopala.
Simptomi anhidroze su:
Hipoglikemija, kao često stanje kod osoba obolelih od dijabetesa, može da dovede do znojenja i to iz dva razloga. Nizak nivo šećera u krvi može da utiče na aktivnost autonomnog nervnog sistema (ANS), koji je odgovoran za reakcije koje ljudi ne mogu da kontrolišu. U njih, pored varenja ili kijanja, spada i znojenje. Sistem koji nazivamo holinergički je deo ANS, reguliše proizvodnju znoja i drugih vrsta sekreta. Aktivacija upravo tog sistema dovodi do znojenja. Oslobađanje hormona kao što su epinefrin ili adrenalin, još jedan je mogući okidač. Adrenalin se oslobađa u momentima stresa i jedan od njegovih efekata je znojenje.
Ovakvi padovi šećera su za obolele od dijabetesa stanja opasna po život koja zahtevaju hitnu reakciju u cilju podizanja nivoa šećera u krvi i njegove stabilizacije.
Za smanjenje ili bolju regulaciju znojenja kod osoba sa dijabetesom, lekar može da predloži sledeća rešenja:
Još neke opcije su pojedini antidepresivi, elektroterapija i konačno, hirurgija.
Opcije samopomoći se uglavnom odnose na promenu životnih navika i bolju disciplinu. To su: