Ukoliko imuni sistem ne može da ukloni štetni organizam, kao što je virus ili bakterija, resica može da se inficira
Resica u grlu (palatinska uvula) je preklop mekog tkiva koji visi na zadnjem delu grla, vidljiva kada širom otvorimo usta. Sastoji se od sluzokože, vezivnog i mišićnog tkiva i žlezda koje luče pljuvačku. Veoma je fleksibilna i pomaže pri govoru, gutanju i filtriranju pojedinih vrsta bakterija.
Zapaljenje resice, odnosno uvulitis, obično se javlja zbog infekcije i može biti bakterijski (kao što je streptokokno grlo) ili virusni. Međutim, uvularna upala može nastati i iz drugih razloga, kao što su alergije, povrede, određene hemikalije ili pušenje. Otečena resica može izazvati nelagodnost, što dovodi do grčeva ili gušenja koji otežavaju disanje i govor. Tada je otežano i konzumiranje hrane.
Iako retko, resica i okolna područja mogu da oteknu. Crvenilo, bol i upala resice naziva se uvulitis. Upala je automatski odgovor organizma na povredu, alergijsku reakciju ili bolest i može dovesti do crvenila, iritacije, svraba, otoka ili osećaja peckanja. Ukoliko imuni sistem ne može da ukloni štetni organizam kao što je virus ili bakterija, resica u grlu može da se inficira. Sa uvulitisom, osoba se može osećati kao da joj se nešto zaglavilo u zadnjem delu grla. Takođe se mogu javiti i poteškoće prilikom gutanja, a u nekim slučajevima može uticati i na boju glasa.
Ostali simptomi upale resice, odnosno uvulitisa su sledeći:
Uzroci uvulitisa su bakterijske i virusne infekcije, kao što su strep grlo, mononukleoza ili infekcije respiratornog trakta. Prehlada je čest način da se razvije infekcija jer su nosni prolazi obično blokirani, što osobu dovodi do toga da diše na usta. Uvulitis takođe može nastati i kao jedna od pratećih pojava covid 19.
Alergijske reakcije mogu da izazovu nakupljanje tečnosti u grlu ili ustima, što dovodi do otoka i upale. To može biti rezultat alergije na hranu ili čak uboda insekata, poput pčele ili ose. Anafilaktička reakcija ili šok zahteva hitnu medicinsku intervenciju.
Rascep usne (zečja usna) ili rascep nepca je urođena osobina. To stanje može dovesti do toga da se resica poveća, povuče, pocepa, skupi ili čak nestane. Takođe, povreda zadnjeg dela grla može iritirati resicu i izazvati otok.
Pušenje i duvanski dim mogu da iritiraju osetljiva tkiva u grlu samim tim i i resicu. Slično dimu, drugi zagađivači kao što su radon, ugljen monoksid ili isparljiva organska jedinjenja takođe mogu iritirati grlo i dovesti do uvularnog otoka.
Prilikom pregleda, lekar će, da bi konstatovao uvulitis, posmatrati grlo pacijenta tražeći znakove kao što su crvenilo i uvećana resica. Nekad će biti potrebni i dodatni testovi kao što su bris grla, test krvi ili alergijski test.
Često se blagi slučajevi uvulitisa mogu lečiti i kod kuće. Ovo su neke od metoda za lečenje upale resice koju možemo praktikovati u svom domu:
Kućni lekovi u kombinaciji sa lekovima za ublažavanje bolova, koji se izdaju bez recepta, obično mogu pomoći u uklanjanju otečene resice za nekoliko dana.
U slučaju da se simptomi ne poboljšavaju, ili čak i pogoršavaju, treba otići lekaru. To posebno važi u slučaju alergijske reakcije. Svako ko ima bilo koji od sledećih simptoma takođe treba da potraži medicinsku pomoć:
U zavisnosti od uzroka uvularnog otoka, lekar može propisati:
Hrkanje je relativno česta pojava. Čak 40 procenata odraslih muškaraca i 24 procenata žena hrče redovno. Hrkanje se javlja kada postoji opstrukcija u disajnim putevima. Ukoliko vazduh koji ulazi i izlazi iz disajnih puteva naiđe na otpor, može doći do vibracija, što dovodi do hrkanja. Hrkanje može postati veći problem sa uvećanom resicom u grlu, a neka istraživanja sugerišu da veće resice mogu da budu krivci za „ozbiljno hrkanje“ i opstruktivnu apneju u snu.