Različiti genetski faktori i rizična ponašanja mogu da budu uzrok pojave raka želuca koji se teško otkriva
Rak želuca u ranim stadijumima kod mnogih pacijenata pokazuje malo simptoma, ili ih uopšte ne pokazuje. Budući da nedostatak simptoma otežava otrkivanje bolesti, lekari često dijagnostikuju bolest u uznapredovalim stadijumima. Lečenje je onda teže, a još uvek ne postoji preporučeni skrining test za otkrivanje ranog raka želuca u opštoj populaciji.
Gastroenterolog dr Saowanee Ngamruengphong iz bolnice Johns Hopkins objašnjava kako lekari pokušavaju da reše problem sluznice želuca bez operacije. Endoskopska procedura poznata kao gastroskopija pomaže u skriningu pacijenata sa visokim rizikom za rak želuca i ranije dijagnostikuje ovu bolest.
– Ne postoji standardna smernica o tome ko treba da radi skrining pregled za rak želuca. Zato preporuke za skrining test zasnivamo na osnovu rizičnih faktora za razvoj ove vrste raka. Na osnovu onoga što otkrijemo na testu, određujemo koliko često pacijenti treba da budu podvrgnuti dodatnim pregledima – kaže dr Ngamruengphong.
Ovo su faktori koji se uzimaju u obzir kada se identifikuju rizični pacijenti:
Gornja endoskopija (gastroskopija), danas je zlatni standard za dijagnostikovanje raka želuca.
Tokom gornje endoskopije:
Čak i sa endoskopom, ponekad teško mogu da se razlikuju kancerogene lezije od zdravog ili ožiljnog stomačnog tkiva. Kada se uradi endoskopija, lekari ne mogu uvek da potvrde da se karcinom razvio. Umesto toga, često se vide veoma male, suptilne lezije, objašnjava dr Ngamruengphong.
Međutim, iskusni stručnjaci mogu lakše da uoče jedva prisutne ćelije raka želuca u ranoj fazi. Pomaže i napredak endoskopske tehnologije uz slike visokog kvaliteta i jače boje. Što se ranije postavi dijagnoza, pre će se početi i sa lečenjem, a time su veće su šanse za preživljavanje.