Hronični bol ograničava pokretljivost, smanjuje fleksibilnost, snagu i izdržljivost. Ometa obavljanje svakodnevnih zadataka i aktivnosti, a najgore od svega je što dramatično remeti kvalitet života
Bol je reakcija nervnog sistema na traumu. Kada dođe do povrede, signal bola putuje od povređenog područja, do naše kičmene moždine i do našeg mozga kako bi nam ukazao da je neki deo tela ugrožen. Kako povreda zarasta, tako bol slabi, ali to se u slučaju hroničnog bola ne dešava. Kod njega telo nastavlja da šalje signale mozgu, čak i nakon zarastanja, što može da traje i nekoliko meseci i nekoliko godina.
Hronični bol se definiše kao bol koji traje najmanje 12 nedelja. Može biti oštar ili tup, sevajuć, žareć, snažniji ili blaži. Ponekad je strogo lociran, ponekad se širi i van područja iz kojeg kreće. Hronični bol može da popusti, ali i da se pojača, da bude konstantan, ali i da nestane na kratko, bez najave i pravila.
Prema Američkoj akademiji za lečenje bolova, više od 1,5 milijardi ljudi širom sveta ima hronične bolove. To je najčešći uzrok dugotrajne invalidnosti u SAD koji pogađa oko 100 miliona Amerikanaca.
Hronični bol obično uzrokuje početna povreda, poput uganuća ili povučenog mišića, a veruje se da se razvija nakon oštećenja živaca. Oštećenje nerva čini bol intenzivnijim i dugotrajnim, pa u tada lečenje osnovne povrede možda neće rešiti hronični bol. Kada se hronični bol javi bez ikakvih prethodnih povreda, smatra se da je rezultat osnovnog zdravstvenog stanja, kao što je:
Hronični bol može uticati na ljude svih starosnih grupa, ali je najčešći kod starijih odraslih osoba žženskog pola, a rizik povećavaju akutne povrede, operacije, prekomerna težina ili gojaznost. Glavni cilj lečenja je smanjenje bolova i pojačanje pokretljivosti. To pomaže vraćanju svakodnevnim aktivnostima bez nelagodnosti.
Iako bi bilo dobro da svaki kliničko-bolnički centar ima ambulantu za terapiju bola, ona trenutno postoji samo u Kliničkom centru Srbije, ali se lečenjem hroničnog bola bave i mnoge privatne zdravstvene ustanove.
Ako se zanemare lekovi i terapije koje ipak samo lekar može da propiše i preporuči, u borbi sa hroničnim bolom mogu da se koriste sredstva za ublažavanje bolova koja se izdaju bez recepta, tai-či, joga, šetnje, plivanje, psihoterapija, masaža i meditacija.