Slušni aparati još uvek nisu toliko efikasni u obnavljanju sluha, kao što se očekivalo, a mnogi propisana pomagala uopšte i ne koriste. Sada je otkriveno i zašto
Tim istraživača sa Instituta za uši University College London otkrio je da algoritmi za obradu zvuka, koji se koriste u slušnim aparatima mogu pogoršati sposobnost osoba sa oštećenim sluhom da razlikuju zvukove. U svom radu objavljenom u časopisu Nature Biomedical Engineering, grupa naučnika opisuje svoje proučavanje slušnih aparata pomoću moždanih sondi testiranih na gerbilima (mongolski skočimiš).
Prethodna istraživanja pokazala su da, uprkos poboljšanjima tokom poslednjih nekoliko decenija, slušni aparati još uvek nisu toliko efikasni u obnavljanju sluha, kao što se očekivalo, a mnogi ljudi propisane slušne aparate uopšte ne koriste. Istraživači su primetili da su slušni aparati konstruisani po sistemu najosnovnijeg pojačala. Prihvataju zvuk putem mikrofona, pojačavaju nivo i zatim pojačani zvuk puštaju kroz zvučnik. U novije vreme, slušni aparati su poboljšani upotrebom mikroveza, koje omogućavaju kompresiju širokog dinamičkog opsega (VDRC) – tehnologije koja pojačava mekše zvukove, više nego glasnije, u nadi da se uravnoteži zvuk koji osoba čuje. U ovom novom naporu, istraživači su otkrili da VDRC tehnologija ne uspeva da pruži razumljiv zvuk.
Istraživanje je pokazalo pogoršanje slušnih sposobnosti testiranih gerbila duvanjem glasnog zvuka u njihove uši tokom dužeg vremenskog perioda. Zatim su im hirurški ugradili sonde u mozak (kao i u mozak gerbila sa normalnim sluhom, u kontrolnoj grupi) radi merenja nervne aktivnosti povezane sa sluhom prema različitim scenarijima. Upoređujući obradu neuralnog zvuka gerbila sa normalnim sluhom, u odnosu na one sa oštećenim sluhom koji su koristili slušna pomagala, istraživači su otkrili da su slušna pomagala poboljšala snagu nervnih signala – ali, takođe su otkrila da je obrasce, koji su rezultat ljudskog govora, teže razlikovati, štaviše ti zvukovi su bili izobličeni. Otkrili su da je uklanjanje VDRC tehnologije sa slušnih pomagala poboljšalo slušne signale, kada je u pitanju tiši zvuk, ali su otkrili da su signali zvuka, koji uključuju buku iz pozadine, i dalje iskrivljeni. Na osnovu ovog otrkića istraživački tim je ukazao da pojačavanje zvuka u slušnim aparatima dovodi do pogoršanja razumljivosti što ih je navelo na tvrdnju da postoji prostor za tehnološka poboljšanja, ali iz neke nove perspektive.