Naučni svet je 2019. godine proslavio 50. godina od uvođenja prvog leka morskog porekla a od oktobra 2020, devet takvih je klinički odobreno
Okean je neistražen prostor, ljudima potpuno nepoznat, a naučnici veruju da u njemu mogu da se nađu nove hemikalije koje imaju potencijal da leče razne ljudske bolesti. Hemijski su sintetizovali jedinjenje izolovano iz morskog sunđera nazvano 3,10-dibromofaskaplisin koje je testirano na različitim ćelijama karcinoma prostate. Tako je otkriveno da to sintetizovano jedinjenje prisiljava ćelije raka da izumru, a otkriće je objavljeno u publikaciji Marine Drugs, kao i da dobro deluje u kombinaciji sa nekoliko već odobrenih lekova protiv karcinoma.
Naučni svet je 2019. godine proslavio 50. godina od uvođenja citarabina – prvog leka morskog porekla koji je odobren za lečenje leukemije, inače lek je izolovan iz morskih sunđera. A prema saopštenju Midwestern University, od oktobra 2020. godine, devet lekova morskog porekla klinički je odobreno za lečenje pacijenata sa karcinomom.
Sada su istraživači sa Far Eastern Federal University u Rusiji, zajedno sa kolegama iz drugih delova Rusije i Nemačke, izolovali jedinjenje 3,10-dibromofaskaplisin iz morskog sunđera Fascaplisinopsis reticulata i zatim ga hemijski sintetizovali. Testirali su supstancu na raznim ćelijama karcinoma prostate, uključujući i one otporne na hemoterapiju. Naučnici su otkrili da 3,10-dibromofaskaplisinin prisiljava ćelije tumora da odumiru putem programiranog mehanizma ćelijske smrti. Takođe su otkrili da sintetizovano jedinjenje dobro deluje u kombinaciji sa nekoliko već odobrenih lekova protiv raka.
Hemičari su prvi put izolovali jedinjenje faskaplisin iz morskih sunđera još 1988, a danas je poznato da on poseduje antimikotično, antibakterijsko, antivirusno, antimalarijsko i antitumorsko dejstvo. A 2017. naučnici ruskog Far Eastern Federal University objavili su rad koji pokazuje da derivati faskaplisina ubijaju multiformne ćelije glioblastoma – agresivnu vrstu raka mozga koji pacijentima ne daje šanse za preživaljanje. Nekoliko istih istraživača sa ovog univerziteta 2019. godine, objavili su istraživanje o svom razvoju novog metoda za sintezu derivata faskaplisina. Po prvi put su uspeli da dobiju dovoljnu količinu 3-bromofaskaplisina i 3,10-dibromofascaplisina. Ova jedinjenja su korišćena za prve sinteze alkaloida 14-bromoretikulata i 14-bromoretikulatina. Otkrili su da 14-bromoretikulatin selektivno utiče na Pseudomonas aeruginosa – bakteriju koja je otporna na mnoge vrste antibiotika. Takođe su otkrili da je 3,10-dibromofaskaplisin bio u stanju da cilja metaboličku aktivnost ćelija karcinoma prostate.
Ove 2021. godine, istraživači se nadaju da će izvesti rezultate proučavanja kako 3,10-dibromofaskaplisin utiče na ćelije bez raka. Fascaplisin je vrlo toksičan za zdrave ćelije, koje su do sada ograničavale njegovu upotrebu kao lekova.
– U našoj laboratoriji pokušavamo da modifikujemo strukturu ovih jedinjenja kako bismo smanjili njihov citotoksični efekat na normalne ćelije, istovremeno zadržavajući neophodan antitumorski efekat – objašnjava dr Maxim Zhidkov, šef Odeljenja za organsku hemiju na ruskom Far Eastern Federal University i dodaje da im cilj stvaranje supstance za ciljanu terapiju, sa minimalnim neželjenim efektima za zdrave ćelije tela.