Trnjenje i bolovi u rukama mogu da budu posledica neuroloških bolesti. U fizikalnoj medicini postoje mnogobrojne tehnike koje se bave rehabilitacijom perifernih nerava, kaže dr Vesna Stefanović Nikolić
Grč u ruci je ne samo iritantan, nego možda zahteva i ozbiljnije lečenje, koje može biti i operativno. Možete da isprobate i nekoliko jednostavnih tehnika, koje stručnjaci predlažu, a koje bi trebalo da značajno poboljšaju vaše stanje.
Bol, ukočenost i trnjenje ruku mogu biti znak osteoartitisa, degenarativnog oboljenja zglobova, ali uzrok može da bude i posledica različitih nervnih stanja organizma ili tendinitisa, upalnog procesa tkiva između mišića i kostiju.
“Pojava trnjenje šaka ili delova ruku mogu biti posledica neuroloških bolesti”, kaže za eKlinika portal dr Vesna Stefanović Nikolić, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije. Ona navodi da pored osećaja krutosti u rukama, grčeva i stezanja koji mogu biti posledice neuroze postoje i druge tegobe koje mogu zbunjivati i zabrinuti pacijenata.
− Diskus hernija ukoliko aktivno pritiska nerv izaziva bolove, trnjenja u delovima ruke ili duž ruke. Ukoliko je u pitanju hronična iritacija nervnog korena posledice mogu biti i povremena treperenja u mišićima. Ovi simptomi se mogu otkloniti medikamentoznom ili fizikalnom terapijom. U fizikalnoj medicini postoje mnogobrojne tehnike koje se bave rehabilitacijom perifernih nerava − navodi dr Stefanović Nikolić, dodajući da će biti korisna svaka terapija koja utiče na bolje prokrvljavanje i hranjenje nerva.
Ipak, za lakša stanja možete da isprobate i vežbe. Tetivama najviše prija konstantno istezanje. Fizioterapeuti će vam uvek preporučiti određene pokrete kojima ćete vratiti funkciju ruke, ojačati mišiće i živeti bez tegoba.
Nošenje steznika, uloška, fiksatora koji će držati vaš prst ili zglob u jednom stabilnom i optimalnom položaju.
− Nosite fiksator nekoliko nedelja ako artritis bukne, da bi se upalni proces smirio − savetuje dr Filip Blazar, ortoped i profesor na Univerzitetu Harvard.
Injekcije drastično smanjuju bol.
− Olakšanje koje ćete osetiti upotrebom kortikosterioda može trajati godinama − kaže dr Blazar.
Terapija koja isključuje steroide već svoje antiupalno dejstvo bazira na smanjenju bola tako što blokira enzime za dr Blazara nije uvek dugoročno rešenje. Dejstvo ibuprofena, koji spada u ovu vrstu prve pomoći je oročeno i može da izazove i neke druge tegobe, povezan je sa unutrašnjim krvarenjima, čak i moždanim udarima.
Tople obloge mogu da opuste mišiće i otklone „krutost“ ruku. Dr Blazar savetuje da topao tuš može da vam bude odličan saveznik u ovakvom načinu lečenja. S druge strane, hladne obloge su delotvorne kod bolova koje izaziva preterana aktivnost zgolba, kao što je igranje tenisa.
„Nanesite hladne obloge od gela koji je bio u frižideru ili zamrzivaču, ili vrećice graška ili kukuruza“ savetuje dr Blazar.
Dr Vesna Stefanović Nikolić ističe da jedino ako grčevi u mišićima obe ruke ne popuštaju ni na terapiju lekova tzv. miorelaksanse mogu indikovati da su uzrokovani mijelopatijom odnosno pritiskom hernije na produženu moždinu. U tom slučaju stanje se smatra za urgentno i mora da se rešava hiruškim putem.