Mnogo je razloga zbog koji ne možete da zaspite i prespavate jutra, ali većinu možete uz ove savete da otklonite
Buđenje usred noći dovešće do toga da ujutru stalno ustajete umorni i bezvoljni. Kada se to ponavlja iz noći u noć, to je znak nesanice, poremećaja spavanja zbog kojeg je teško zaspati ili prespavati do jutra. Ali nesanica možda nije jedini razlog zbog kojeg se budite noću. Evo još nekih uzroka buđenja noću i saveta šta da u tom slučaju radite.
Kada vas boli, teško je zaspati i ne probuditi se u toku noći. Loš noćni san takođe može da vas učini osetljivijim na bol. Da biste ublažili ili otklonili bolove možete da uradite sledeće:
Sa ovim poremećajem spavanja, vaše disanje počinje i prestaje iznova i iznova. Svaki put se na kratko probudite da biste ponovo otvorili disajne puteve – ciklus koji se može desiti stotinama puta u toku noći. Za blagu apneju tokom spavanja, lekar vam može predložiti da:
Noćni odlasci u kupatilo da biste mokrili (nokturija) remete vaš san i mogu otežati povratak u san. Infekcija urinarnog trakta, uvećana prostata, dijabetes ili jednostavno pijenje previše tečnosti mogu uzrokovati da previše mokrite. Posetite lekara zbog ozbiljnih zdravstvenih problema. Možete takođe:
Stres vas budi noću, a onda brinete da li ćete ponovo zaspati, što problem čini još gorim. Isprobajte ove savete:
Tamo gde spavate može biti od velike razlike u tome da li ćete zaspati i prespavati celu noć bez buđenja.
Da biste uspeli uradite sledeće:
Jedan od simptoma ovog poremećaja spavanja, koji uzrokuje snažnu potrebu da pomerite noge ili druge delove tela, jeste problem sa spavanjem. Evo nekoliko saveta za olakšavanje sindroma:
Šta jedete i pijete, koliko i kada može uticati na vaš odmor. Pre nego što odete u krevet, ne preporučuju se:
Istraživači i dalje proučavaju vezu između hrane i sna. Ali pronašli su neke dokaze da određena hrana sa melatoninom ili triptofanom (aminokiselinom) može da vas uspava ili pobošljša san:
Jedna navika koju treba prekinuti za bolji san je upotreba nikotina. Možda mislite da vas cigareta opušta, ali poput kofeina, nikotin je stimulans. Ostali neželjeni efekti povezani sa spavanjem uključuju:
To vam povećava puls i čini vas budnijim.
To izaziva zavisnost. Posle samo nekoliko sati bez nikotina, možda ćete otkriti da vam treba još, čak i usred noći kada pokušavate da spavate.
Povećava šanse za apneju u snu i hrkanje.
Vežbanje kao zdrava navika može da pomogne da spavate noću, ali izbegavajte ga dva-tri sata pre spavanja. Vežbanje neposredno pred spavanje povećava puls i telesnu temperaturu, što vas može držati budnim dugo u noć.
Ako imate problema sa spavanjem, možda je najbolje da se klonite popodnevnog dremanja. Ako ustanovite da vam zaista treba:
Lekovi koji sadrže kofein ili alkohol i oni koji leče određena zdravstvena stanja mogu vas držati budnim noću, uključujući i one koji leče:
Razgovarajte sa lekarom ako lekovi utiču na vaš san.
Ovaj uobičajeni poremećaj spavanja može biti razlog zašto ne možete da spavate celu noć bez prekida. Lekar vam može predložiti promene načina života i lečiće druga zdravstvena stanja koja utiču na vaš san. Ako ovo ne uspe, obratite se lekaru koji može da predloži ove opcije: