Proširene vene su otečene, uvrnute, plave ili ljubičaste žile koje se vide ispod površine kože, a javljaju se usled slabljenja zidova krvnih sudova. Mogu da se pojave bilo gde na telu, a najčešće se to dešava na nogama
Proširene vene su prvo zdravstveni, a tek onda estetski problem, jer se većina pacijenata suočava sa veoma neprijatnim tegobama – umorom, svrabom, žarenjem, pulsiranjem, peckanjem, osećajem težine, bolovima ili otocima u nogama.
Ponekad je dovoljno da se promeni način života, pa da se simptomi povuku, ponekad nije, ali svakako vredi pokušati.
Ako promene načina života ne pomognu i ako problem proširenih vena postane ozbiljniji, porazgovarajte sa svojim lekarom o dostupnim tretmanima i načinima lečenja. Kao prvi korak obično se propisuje nošenje kompresivnih čarapa koje stvaraju blagi pritisak na nogu, što sprečava oticanje nogu.
Ali, kompresivne čarape nisu čudotvorne, i mnogima neće doneti olakšanje niti će pomoći u ublažavanju bolova koji ometaju hodanje ili stajanje. U tom slučaju treba razmotriti medicinske tretmane koji mogu dati veoma dobre rezultate.
Skleroterapija se najčešće koristi za lečenje manje proširenih vena i paukovih vena (sistem sitnijih proširenih vena koji podseća na paukovu mrežu). Ovaj postupak može da eliminiše bol i nelagodnost u nogama i da spreči komplikacije, poput stvaranje trombova i krvarenja iz vena.
Laserska terapija je najefikasnija za male proširene vene i paukove vene, ali laseri se koriste i u drugom postupku koji se naziva „endovenska terapija ablacijom“ za lečenje većih proširenih vena.
Druga opcija lečenja, intenzivna impulsna svetlosna terapija (IPL), koristi pulsirajuću svetlost visokog intenziteta za smanjivanje određenih veličina proširenih vena i malih paukovih vena. IPL se primenjuje kada skleroterapija ili laserska terapija ne pomažu.
U ovom postupku lekari zatvaraju proširene vene pomoću lasera ili visokofrekventnih radio talasa da bi stvorili jaku toplotu. Ova terapija je manje bolna od podvezivanja i uklanjanja vena kroz rezove u koži. Osim toga ona omogućava brži oporavak i brže vraćanje normalnim aktivnostima. Minimalno je invazivna i sigurna, a komplikacije su retke i relativno bezopsane.
Ovom metodom uklanjaju se samo proširene vene blizu površini kože. Lekar kroz sićušan rez, pomoću hirurškog instrumenta nalik na kukicu ili veliku iglu izvlači venu kroz otvor. Nakon tretmana moraju da se nose kompresivne čarape da bi rezultat bio što bolji.
Ligacija ili podvezivanje vena je procedura koja podrazumeva vezivanje vena i njihovo uklanjanje kroz male rezove na koži. Obično se izvodi u težim slučajevima varikoznih vena, traje oko dva sata, u bolnici se ostaje samo jednu noć, a za potpuni oporavak pootrebne su i dve nedelje.