Zaraženi uglavom nemaju simptome bolesti, dok se kod jednog broja pacijenata javlja akutna dijareja i teška dehidracija. Stručnjaci naglašavaju da je kolera bolest koja se lako leči ali, "ako se ne leči može da ubije čoveka u roku od nekoliko sati"
U kineskom gradu Vuhanu u kojem je zabeležen prvi slučaj covid 19, registrovana je kolera. Univerzitet Vuhan prijavio je u kampusu slučaj „povraćanja i dijareje, praćene niskom temperaturom“. Serološkim testovima Centara za kontrolu bolesti, potvrđeno je da se radi o koleri. Kineski stručnjaci su preuzeli, kako naglašavaju, sve neophodne mere kako bi se pronašli kontakti i zaustavilo moguće širenje bolesti. Za sada nisu otkriveni novi slučajevi kolere, a posle lečenja, stanje pacijenta kod kojeg je potvrđena kolera je „kontrolisano, a simptomi su nestali„, saopštilo je Okružno odeljenje za zdravstvo Univerziteta Vuhan.
– Nema potrebe za panikom– rekao je Yang Zhanqiu, zamenik direktora Odeljenja za biologiju patogena na Univerzitetu Vuhan. On tvrdi da je zahvaljujući naporima zdravstvenih vlasti, kolera u Kini kontrolisana od 2000. godine, dok su u poslednjih nekoliko godina zabeleženi samo sporadični slučajevi.
Kineski stručnjaci kažu da raspolažu savremenim medicinskim tretmanima i efikasnim lekovima protiv ove bolesti. U subotu uveče, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti u okrugu Wuchang u Vuhanu, u centralnoj kineskoj provinciji Hubei, primio je izveštaj iz lokalne bolnice o slučaju infektivne dijareje na Univerzitetu Vuhan. Pacijent je kao glavne simptome naveo povraćanje i proliv praćen niskom temperaturom. Serološki test aglutinacije ovog slučaja bio je pozitivan na O139, javila je u ponedeljak državna televizija CCTV.
Nakon pregleda od strane pokrajinskih i opštinskih stručnjaka, serološki test aglutinacije slučaja bio je pozitivan na O139. Potvrđeno je da je slučaj kolera, dok je gen virulencije slučaja negativan. Nakon efikasne dijagnoze i lečenja, stanje pacijenta je postalo stabilno, a simptomi su nestali, saopštio je lokalni Centar za kontrolu i prevenciju bolesti. Inače, postoje dva soja Vibrio kolere koji uzrokuju izbijanje bolesti. To su O1 i O139, a smatra se da je O1 češći oblik.
Zdravstveni organi u okrugu Wuchang uzorkuju, testiraju, prate i kontrolišu stanje osoblja koje je povezano sa slučajem. Za sada nisu pronađeni novi slučajevi, saopštile su zdravstvene vlasti u ponedeljak.
Kolera je crevna infekcija koja se može efikasno sprečiti i lečiti, naglašavaju kineski stručnjaci. Zdravstvene vlasti u okrugu Wuchang naložile su Univerzitetu Vuhan da pojača nadzor u kampusu i da upozna nastavnike i studente sa merama prevencije i kontrole crevnih zaraznih bolesti. Lokalna zdravstvena uprava pozvala je javnost da pojača higijenske mere.
Zhang Zuofeng, epidemiolog sa UCLA Fielding School of Public Health rekao da se kolera obično javlja u ruralnim oblastima sa lošim sanitarnim uslovima i da univerziteti ne bi trebalo da budu izvor kolere. Ovaj stručnjak smatra da bi zaraženi pacijent mogao biti neko od učenika koji se posle boravka u ruralnom području vratio u školu. Bolest je najverovatnije posledica konzumiranja kontaminirane vode ili sirove ribe ulovljene u zaraženim područjima.
Zhang Zuofeng smatra i da dijagnostikovanje kolere putem analnog brisa nije uvek tačno i da može dovesti do lažno pozitivnih rezultata. Zhang je rekao da se otkrivanje infekcije kolerom obično radi analizom brzih testova i genetskim sekvenciranjem iz uzoraka stolice, ili sadržaja ispovraćane hrane.
Kolera je oblik teške crevne zarazne bolesti koja se može masovno širiti putem vode i izazvati infekciju. Ukoliko bolest nije na vreme registrovana i lečena na odgovarajući način, pacijent može da umre usled teške dehidracije. Pored bubonske kuge, u Kini je kolera klasifikovana kao zarazna bolest klase A. Ovaj slučaj je druga potvrđena infekcija tokom ove godine. Prva je registrovana u martu. Prošle godine pet pacijenata je bilo pozitivno na koleru, i nije bilo smrtnih slučajeva.
Bolest se širi kontaminiranom hranom ili vodom. Veliki broj zaraženih nema simptome bolesti, dok se kod jednog broja pacijenata javlja akutna dijareja i teška dehidracija. Stručnjaci naglašavaju da je kolera bolest koja se lako leči, ali „ako se ne leči, može da ubije čoveka u roku od nekoliko sati“.
Prema podacima stručnjaka, 1 od 10 ljudi bolesnih od kolere razviće ozbiljne simptome. Kod onih koji imaju simptome, smrt može nastupiti u roku od nekoliko sati ukoliko se ne počne sa odgovarajućim lečenjem.
Tokom 2020. godine, od kolere je umrlo 857 osoba u 24 zemlje. Veruje se da je stvarni broj mnogo veći, navodi Svetska zdravstvena organizacija.
Kolera je teška akutna crevna bolest a praendemsko žarište kolere je delta Ganga i Bramaputre. Izazivač je Vibrion cholerae, gram-negativni, aerobni bacil, klasičnog ili El Tor biotipa. Kolera se prenosi fekalno-oralnim putem, zaraženom hranom i vodom. Može se manifestovati kao asimptomatski oblik, laki enteritis i smrtonosna klasična kolera. Lečenje se zasniva na nadoknadi tečnosti, simptomatskoj terapiji i upotrebi tetraciklina.
Česta i obilna dijareja, povraćanje i jaki stomačni grčevi su mogući znaci bolesti. Stručnjaci savetuju da se u rizičnim zemljama pije flaširana, prečišćena voda i da se vodi računa o higijeni. Vakcinacija pruža privremenu zaštitu osobama za koje postoji veliki rizik od inficiranja, ili im je oslabljen imunitet.