Vasa Pelagić je govorio da svaka kuća mora da ima ren jer on vraća eneregiju, daje umnu snagu, leči kašalj... A ruski onkolog Laskin tvdi da je ren biljka broj jedan za imuni sistem... Rendajte ren!
Čaj od rena pijte za jačanje imuniteta Foto: Shutterstock
U ljutom korenu rena ima vitamina C, kalijuma, vitamina B1, B2 i B6, gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i fosfora. Osim što ga gurmani obožavaju uz razne vrste mesa, ovaj ljuti koren je zlata vredan kada je reč o imunitetu. Njegovu lekovitost poznavali su i stari Grci – još 1500. godina pre nove ere, o njemu je pisao i Vasa Pelagić, a savremena istraživanja pokazuju da je dobar i kao preventiva od kancera, naročito pluća.
Ruski onkolog Volf Laskin tvdi da je ren biljka broj jedan za imuni sistem. A ovih dana – šta nam više treba od jakog imuniteta! Čaj za jači imunitet, po receptu doktora Laskina pravite ovako:
Izrendajte dva korena rena, prelijte sa dva litara vrele vode i kuvajte na nižoj temperaturi pet minuta. Sačekajte da se ohladi pa dodajte pola čaše meda. Pijte 1/3 čaše napitka dva puta dnevno.
Takođe, ren je moćan saveznik u sprečavanju i lečenju raka. Kod karcinoma pluća efikasne su svakodnevne inhalacije od rena, kaže Volf Laskin.
Ren čisti organizam, ubrzava metabolizam, otklanja umor, pa se najviše preporučuje dijabetičarima. Podstiče razmnožavanje i razvoj korisnih bakterija u crevima.
Sok od rena uništava bakterije dizenterije, salmonele, tuberkuloze, kao i mnoge gljivice koje parazitiraju u čoveku i biljkama. Poboljšava funkciju organa za varenje jer stimuliše lučenje želudačnih i crevnih sokova, žuči i enzima iz gušterače. Ren podstiče i rad jetre, srca i cirkulaciju, odličan je diuretik i pomaže kod reumatizma.
Svež koren rena može se koristiti tokom cele godine, ako ga zakopate u vlažan pesak ili držite u podrumu. Rendani ren prelijte sirćetom i čuvajte u frižideru, pa ga koristite uz masnu hranu i razne vrste mesa.
I narodni učitelj Vasa Palagić o renu piše kao o leku:
– Ren je dobar protiv glavobolje i kijavice, osobito ako se pomeša s ljutim vinskim sirćetom i duboko na nos udiše. Kada se metne na kožu gde je bol, izvlači vatru kao i slačica. Vinom poliven ren uzima se protiv grčeva u stomaku. Kad se ren svari (potopi da odstoji) u pivu i pije dnevno po tri čaše, leči vodenu bolest i zastajanje mokraće i mokraćni kamen – pisao je Vasa Pelagić.
A o ovom ljutom korenu kao začinu i dodatku jelima, potom kao leku za kašalj i bol u grudima, Vasa Pelagić kaže:
– Kao začin uz jelo, ren je vrlo zdrav, tim više, što ren pojačava misaonost, umnu snagu, a i telesnu živost, i uopšte energiju. Naročito je dobar i za umno i telesno ojačanje kad se nekoliko komadića – režnjeva dobre slanine pojede svako jutro sa neustruganim renom. Ko takav doručak upotrebljava za šest nedelja dana, on će preporoditi svoje zdravlje. Tim se izleči kašalj, prsobolja, sušica, nemoćno osećanje i stanje, pokvarenosti apetita, želuca, mršavost pa često i sama jektika. Ren je najkorisnije jesti onako prirodan, urezan, pa onda utrven, ili u mleku svaren. Ren je tako odličan začin i lekovita snaga, da bi trebalo da ga ima u izobilju i preko leta i u zimsko doba svaka kuća, gde žive duše ima, i da ga svako jede bar dva puta nedeljno.