Glukozamin se obično ne nalazi u hrani, već u nekim životinjskim i drugim neljudskim tkivima, kao što su školjke, životinjske kosti i gljive
Glukozamin je jedinjenje koje ljudsko telo prirodno proizvodi. Hemijski je klasifikovan kao amino šećer i služi kao gradivni blok za različite funkcionalne molekule u našem telu. Najčešće postoji u hrskavici i pomaže u stvaranju proteina i masti, koji obnavljaju oštećenu hrskavicu. Zbog toga se i uzimanje suplemenata glukozamina preporučuje kod bolova u zglobovima, kao što je artritis ili koksartroza. Glukozamin se obično ne nalazi u hrani, ali se često prodaje kao dodatak u obliku kapi ili kapsula. Suplementi glukozamina se obično prave od školjki ili veštačkim putem. Nalazi se u nekim životinjskim i drugim neljudskim tkivima, kao što su školjke, životinjske kosti i gljive. Možete se uzimati oralno ili primeniti lokalno putem kreme ili melema.
Naučna ispitivanja pokazuju da glukozamin može da ima neke antioksidativne efekte, koji mogu da poboljšaju zdravlje očiju, što je posebno korisno za ljude koji imaju problem sa glaukomom. Pored toga, glukozamin može pružiti i druge zdrvastvene prednosti, kao što su:
Iako glukozamin nudi mnoge zdravstvene prednosti i može da poboljša funkciju našeg tela u celini, konzumiranje suplemenata nosi određeni rizik. Neki ljudi, na primer, imaju uznemiren stomak, nadimanje ili nesanicu, iako su ovi simptomi blagi i uglavnom nestaju nakon nekoliko nedelja dopunjavanja ishrane.
Može da izazove alergije na školjke – S obzirom na to da se mnogi dodaci glukozamina prave od ekstrakata školjki, moguće je da oni mogu izazvati alergije na školjke. Ako imate alergiju na školjke, budite pažljivi kada birate glukozamin i proverite izvor jedinjenja. Potražite suplemente koji su veganski, jer oni neće uključivati nikakve životinjske komponente.
Može uticati na šećer u krvi – Neke studije ukazuju da suplementi glukozamina mogu negativno da utiču na insulinsku rezistenciju. Ako imate dijabetes, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što dodate ove suplemente svojoj rutini.
Može da utiče na funkciju jetre – U nekoliko studija slučaja, ljudi koji su uzimali suplemente glukozamina razvili su značajno oštećenje jetre. Međutim, ovi suplementi su sadržavali nekoliko drugih aktivnih sastojaka, a određene količine glukozamina u suplementima nisu bile dostupne. Suplementi koji sadrže samo glukozamin, ili glukozamin i hondroitin, nisu povezani sa ovim problemima.
Trenutno proučavana doza za oralnu suplementaciju glukozaminom je 1.500 miligrama dnevno. Ova količina se može uzimati u jednoj dozi ili kao nekoliko doza tokom dana. Različite studije se ne slažu, kada je reč o tome koliko dodatnog glukozamina telo zaista apsorbuje i koristi u zglobovima, ali, većina ukazuje da do 90 odsto glukozamina, koji se unosi, barem stigne do jetre. Neka ispitivanja pokazuju da veće doze od 1.500 miligrama mogu biti efikasnije u lečenju osteoartritisa, ali ove veće doze još nisu testirane u odnosu na to koliko su bezbedne za organizam.