Slivanje sluzi iz nosa u grlo, na sreću, najčešće može uspešno da se tretira i kod kuće, bez upotrebe lekova
Postnazalna sekrecija može da se javi iz nekoliko razloga, uključujući alergije, astmu, uobičajenu prehladu, reakciju na neke lekove ili gastroezofagealni refluks (GERB). Uobičajeni simptomi uključuju često gutanje ili pročišćavanje grla, kašalj, osećaj kao da je knedla u grlu i potrebu za iskašljavanjem. Ova pojava, na sreću, najčešće može uspešno da se tretira i kod kuće, bez upotrebe lekova.
Postoje prirodni načini za smanjenje postnazalne sekrecije. Ove metode možete da primenjujete sami ili uz terapiju, ako vam je lekar prepiše.
Podignite glavu
Podignite glavu kako bi gravitacija pomogla odvodu sluzi iz nosnih prolaza. Izbegavajte ležanje dok čitate ili gledate televiziju, a tokom noći glavu držite malo uzdignutu. To možete da učinite tako što ćete nasloniti jastuk na uzglavlje ili koristiti dva jastuka, jedan preko drugog. Glava ne treba da bude postavljena previsoko, jer to može da prouzrokuje bol u vratu i ramenima.
Hidratacija
Pijte tečnost, posebno toplu. Potrebno je da unosite velike količine tečnosti, kako biste pomogli razređivanju sluzi. Što je sluz manje gustine, to lakše može da prođe kroz nosne šupljine, a tečnost koju unesete će navlažiti sluznicu nosa. Najbolje je da napici, poput čaja ili čorbe, budu topli, nikako vrući, jer će razrediti sluz u nosu. Izbegavajte kofeinska pića, poput kafe, čaja ili sode. Kofein ima diuretički efekat, što može da poveća rizik od dehidracije.
Slana voda
Ispirajte grlo slanom vodom i grgoćite. Slana voda će razrediti sluz, a pomoći će i smirivanje upale grla. Rastvorite polovinu kašičice soli u 250 mililitara tople vode. Isperite grlo, a zatim tečnost ispljunite. Ponavljajte ovo 2 puta dnevno.
Inhaliranje vodenom parom
Inhaliranje može da olakša curenje iz nosa, jer pomaže razređivanju sluzi. Para će, takođe, navlažiti nos i grlo, što olakšava prolaz. Možete da udišete vodenu paru tokom kupanja ili tuširanja vrućom vodom ili da se inhalirate. Nalijte vruću vodu u veliku činiju koja je zaštićena od toplote, poput šerpe od nerđajućeg čelika. Prekrijte glavu peškirom i postavite je 20 do 30 centimetara iznad vode. Izbegavajte direktno dodirivanje vode. Udušite duboko i lagano u trajanju od 2 do 5 minuta. Ponavljajte ovo dva puta dnevno.
Ovlaživači vazduha
Ovlaživač dodaje vlagu vazduhu u zatvorenim prostorijama, što može da pomogne u smanjenju sluzi. Ovo može posebno da umiri zimi kada je vazduh u zatvorenom veoma suv. Redovno čistite ovlaživač, jer ako je zaprljan, u njemu mogu da se razviju štetni mikroorganizmi.
Ispiranje nosa
Ispiranje nosa može da razredi gustu sluz i da pomogne njenom oslobađanju. Proizvodi za ispiranje nosa dostupni su u apoteci. Ispiranje vodom iz česme se nikako ne preporučuje, jer ona može da sadrži štetne mikroorganizme. Koristite destilovanu vodu, koja je sterilna ili prethodno prokuvana i ohlađena.
Izbegavajte alkohol, jer on može da dovede do dehidratacije i da pogorša slivanje iz nosa u grlo. Ovo je posebno važno ako je postnazalna sekrecija posledica gastroezofagealni refluks GERB, jer alkohol može da pogorša simptome. Takođe, treba izbegavati pušenje, uključujući i pasivno, odnosno udisanje duvanskog dima. Dim cigarete može da pojača lučenje sluzi i da iritira nos i grlo. Iako je teško ostaviti cigarete ako ste pušač, uz savete lekara možete da napravite plan za odvikavanje od pušenja. Trebalo bi, takođe, da izbegavate začinjenu hranu, i da ograničite upotrebu kofeina. Posetite lekara ako GERB ometa kvalitet vašeg života.
Eterična ulja predstavljaju koncentrovanu tečnost, dobijenu ekstrakcijom iz biljaka. Obično se koriste kao prirodni lekovi za razne bolesti. Neka, poput ulja eukaliptusa i nane, mogu da olakšaju postnazalnu skreciju. Prema istraživanju iz 2020. godine, ulje eukaliptusa sadrži jedinjenje zvano 1,8-cineol, koje može da utiče na smanjenje sluzi, tako što kontroliše gene koji su uključeni u stvaranje sluzi. Ono, takođe, ima antiinflamatorna svojstva, pa smiruje iritaciju.
Ulje nane sadrži mentol koji može da poboljša osećaj zagušenja i nakupljanja sluzi. Nažalost, nema sposobnost da vas reši viška sluzi. Studija iz 2013. godine otkrila je da inhaliranje mentolom nema istinska svojstva za oslobađanje sluzi. Ipak, efekat hlađenja koji pruža može da pomogne otvaranju nosnih prolaza. Najbolji način za upotrebu esencijalnih ulja za postnazalnu sekreciju je, svakako, udisanje njihovih isparenja, što je ujedno i oblik aromaterapije.
Načini upotrebe:
– udahnite esencijalno ulje direktno iz bočice;
– dodajte nekoliko kapi u maramicu ili pamučnu vatu, a zatim udahnite;
– dodajte esencijalno ulje u difuzor;
– dodajte nekoliko kapi razblaženog esencijalnog ulja vodi prilikom kupanja;
– dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja u posudu sa toplom vodom koju koristite za infaliranje;
Prema verovanjima, jabukovo sirće može da pomogne kad postoji postnazalna sekrecija. Neki ga udišu direktno iz boce, drugi ga piju razređeno u vodi ili čaju. Smatra se da jak miris i ukus koji ono ima može da razredi sluz. Ipak, nema dokaza da ova metoda deluje, jer uticaj jabukovog sirćeta na ovu pojavu nikad nije proučavan. Uz to, pijenje jabukovog sirćeta može da ošteti zube, posebno ako se ono pije nerazređeno.
Pored metoda koje je moguće sprovoditi kod kuće, kad postoji postnazalna sekrecija pomažu i neki lekovi koje možete da nabavite u apoteci i za koje nije potreban recept.
Dekongestivi
Dekongestivi utiču na smanjenje stvaranja sluzi tako što sužavaju krvne sudove. Izbegavajte da ih koristite prečesto, jer nepravilna upotreba može da pogorša začepljenje.
Ekspektoranasi
Ekspektoransi smanjuju viskoznost ili debljinu sluzi, što olakšava iskašljavanje i pročišćavanje nosnih prolaza.
Fiziološki rastvor u spreju
Fiziološki rastvor u spreju vlaži nosne prolaze, olakšavajući ispuštanje sluzi. Sprej takođe može da očisti prašinu ili polen koji mogu da izazivaju iritaciju.
Antihistaminici
Ako je postnazalna sekrecija posledica alergije, antihistaminici mogu da pomognu. Oni otpušavaju začepljenja, smanjuju kijanje i otok nosa. Izbegavajte sedativne antihistaminike, jer oni još više zgušnjavaju sluz, već izaberite one koji nemaju uspavljujući efekat.
Ako je postnazalna skrecija posledica prehlade, navedeni kućni lekovi će tretirati i vaše ostale simptome. Takođe je važno da se odmorite, ostanete hidrirani i da se hranite zdravo, kako biste pomogli telu da se bori protiv infekcije. Posetite lekara ako imate temperaturu, problem sa gutanjem, ako postoji krv u sluzi, bol u grudima ili ako je sluz promenila boju ili miris. Ovi simptomi mogu da ukažu to da je potrebno pronaći uzrok pojave postazalne sekrecije i da ona može biti samo posledica nekog drugog težeg stanja.