Infekcija korona virusom ostavlja brojne posledice na ljudski organizam, a pojava afti nakon bolesti je česta pojava. Olakšajte bol i neprijatnosti prirodnim melemima
Ako bi ga bukvalno preveli sa grčkog jezika, termin afta znači „čir na ustima“, bolna ranica u ustima koja nastaje na mekim tkivima, na sluzokoži obraza, pod jezikom, desnima, sa unutrašnje strane donje usne… Afte su okrugle, neprijatne i vrlo bolne lezije, odnosno ranice u ustima, najčešće bele boje. Javljaju se pojedinačno ili su grupisane u grozd. iako se smatraju infekcijom – nisu zarazne, ali su prilično nezgodne jer otežavaju brojne svakodnevne procese kao što je unošenja hrane i žvakanje, a mogu čak da ometaju i govor.
Medicina nema precizan odgovor zašto se afte javljaju, ali se zna da one nisu „najava“ nekakve iznenadne bolesti. Neka istraživanja povezuju pojavu afti sa veoma oslabljenim imunitetom, posebno nakon dugih i teških bolesti. Mogu se javiti i nakon nekih stresnih situacija ili usled nedostatka vitamina i minerala u ljudskom organizmu. Pojavljuju se sporadično i mogu da traju traju od jedne do tri nedelje, a na kraju se same povuku. Tokom pandemije korona virusa, ovo oboljenje usne duplje ponovo je u fokusu, jer su afte jedna od čestih pojava nakon borbe organizma sa covid 19.
Afte se u medicini nazivaju i aftne ulceracije, aftozne lezije ili aftni čirevi i obično se dele po veličini, od najmanjih do najvećih: male afte, velike afte i herpetiformne afte. Male afte se najlakše leče jer su manje i nisu duboke, prolaze same, spontano. Velike afte su obično dublje rane i zahvatju veći deo sluzokože usne duplje te im je potrebno više vremena za lečenje. Herpetiformne afte najčešće podsećaju na herpes. Zahvataju veliku površinu sluzokože usne duplje, javljaju se u grozdovima, više grupisanih ranica, mada nisu previše duboke i relativno brzo zarastaju.
Afte i bolni čirići u ustima efikasno se leče prirodnim čajevima koje možete sami pripremiti. Uzeti po 2 supene kašike sitno iseckanog lista ranjenika (Betonica officinalis) i lista koprive ( Urtica dioca). Sve to izručiti u 600 g proključale vode. Ostavite poklopljeno 2 sata, van šporeta. Procedite čaj i grgoljiti u ustima 3 puta u toku dana, po 100 g čaja. Posle toga popiti 100 g čaja. Ovaj tretman primennjujte minimum 6 dana.
Dobro oprane mlade listove sveže koprive stavite direktno na afte i držati ih po 10 minuta. Pre upotrebe lišće treba umočiti u razblaženo vinsko sirće da ne bi žarilo kožu. Ovu metodu primenjujte 6 dana.
Tri puta u toku dana, po 10 minuta, držati u ustima dobro oprano, mlado, sveže lišće i cvet podbela (Tussilago farfare).
Uzeti po 2 supene kašike sitno iseckanog orahovog lista (Juglans regia) i lista i cveta podbela (Tussilago farfare). Izručite u 600 g ključale vode i ostavite poklopljeno da odstoji dva sata, van toplote. Procedite čaj i koristite ga za grgoljanje u toku dana, više puta.