Piling stimuliše ćelijsko obnavljanje, odnosno regeneraciju kože, a osim čišćenja kože, njime je moguće ukloniti i sitne ožiljke i bore
Mehanički piling ne oštećuje i ne iritira kožu Foto: Pexels
Piling kože sastavni je deo njene pravilne njege. Osnovna svrha pilinga je uklanjanje nakupljenih mrtvih ćelija kože i površinskih nečistoća. Osim toga, piling stimuliše ćelijsko obnavljanje, odnosno regeneraciju kože, a njime je moguće ukloniti i sitne ožiljke i bore. Premda naša koža ima mogućnost prirodne zamene odumrlih ćelija, ovaj proces može da bude usporen zbog niza faktora i negativnih uticaja. Upravo zbog toga, redovini piling kože je vrlo važan.
Piling kože može biti hemijski i njime se razgrađuju spone rožnatih ćelija i površine kože, a najčešće sadrži niske koncentracije AHA i BHA kiselina ili prirodnih enzima. S druge strane je mehanički piling. Kod ove vrste pilinga preparati su obogaćeni mikročesticama i fizički uklanjaju mrtve ćelije s površinskog sloja kože. Kozmetičari i dermatolozi češće preporučuju prirodni, mehanički piling, koji ne oštećuje i ne iritira kožu, za raliku od hemijskog, koji ipak mora da se radi pod nadzorom stručnih lica.
Učestalost pilinga zavisi prvenstveno od tipa kože:
Piling se nanosi ježnim kružnim pokretima na vlažnu i prethodno očišćenu kožu, izbegavajući područje oko očiju. Zavisno od preparata koji koristite, možda će biti potrebno sačekati određeno vreme pre ispiranja. Nakon što piling isperete mlakom vodom, osušite lice i nanesite hidratantnu kremu.