Kanadski profesori želeli su da saznaju da li je prirodna covid 19 infekcija ili vakcinacija dovela do stvaranja više zaštitnih antitela
Sa pojavom SARS-CoV-2 varijanti širom sveta, širenje covid 19 pandemije počelo je da se ubrzava. Istraživački tim koji su predvodili Joelle Pelletier i Jean-François Masson, profesori na Odseku za hemiju na Université de Montréal, želeo je da sazna da li su prirodna infekcija ili vakcinacija doveli do stvaranja više zaštitnih antitela.
U svojoj studiji objavljenoj juče u Scientific Reports, oni primećuju da su osobe koje su primile vakcinu Pfizer/BioNTech ili AstraZeneca imali nivoe antitela koji su bili znatno viši od inficiranih pojedinaca. Ova antitela su takođe bila efikasna protiv Delta varijante, koja nije bila prisutna u Kvebeku kada su uzorci prikupljeni 2020.
Profesor Masson, specijalista za biomedicinske instrumente, i Pelletier, stručnjak za hemiju proteina, bili su zainteresovani za nedovoljno proučavanu grupu – ljude koji su zaraženi SARS-CoV-2, ali nisu bili hospitalizovani zbog infekcije.
Shodno tome, 32 nehospitalizovana odrasla kanadska državljanina pozitivna na covid 19 regrutovao je Centre hospitalier de l’Université 14 do 21 dan nakon što im je covid 19 dijagnostikovan PCR testiranjem. To je bilo 2020. godine, pre nego što su se pojavile varijante Beta, Delta i Gamma.
– Svako ko je bio zaražen proizvodi antitela, ali stariji ljudi proizvode više od odraslih, mlađih od 50 godina. Pored toga, antitela su još uvek bila prisutna u njihovom krvotoku 16 nedelja nakon njihove dijagnoze – rekao je Masson.
Antitela proizvedena nakon infekcije originalnim, „domaćim” sojem korona virusa takođe su reagovala na varijante SARS-CoV-2 koje su se pojavile u narednim talasima, na Beta (Južna Afrika), Delta (Indija) i Gamma (Brazil) soj, ali u manjoj meri – smanjenje je bilo od 30 do 50 odsto.
– Ali, rezultat koji nas je najviše iznenadio je da su antitela proizvedena prirodno kod zaraženih osoba starijih od 50 godina pružala veći stepen zaštite od odraslih koji su imali manje od 50 godina – istako je profesor Pelletier i dodao:
– Ovo je utvrđeno merenjem kapaciteta antitela da inhibiraju interakciju šiljastog proteina Delta varijante sa ACE-2 receptorom u ljudskim ćelijama, čime se mi inficiramo. Nismo primetili isti fenomen sa drugim varijantama.
Kada se vakciniše neko ko je imao blagi slučaj covid 19 infekcije, nivo antitela u njihovoj krvi se udvostručuje u poređenju sa nevakcinisanom osobom, koja je zaražena virusom. Njihova antitela su takođe u stanju da spreče interakciju spike-ACE-2.
– Ali, ono što je još interesantnije je da imamo uzorke od osobe mlađe od 49 godina čija infekcija nije proizvela antitela koja sprečavaju interakciju spike-ACE-2, za razliku od vakcinacije. Ovo ukazuje da vakcinacija povećava zaštitu od Delta soja među ljudima koji su prethodno bili zaraženi prvobitnim sojem korona virusa – objasnio je proesor Jean-François Masson. Oba naučnika veruju da bi trebalo sprovesti više istraživanja kako bi se odredila najbolja kombinacija za održavanje najefikasnijeg nivoa antitela koja reaguju na sve varijante virusa.